E marte, 19.10.2021, 03:57 AM (GMT+1)

Kulturë

Ramiz Lushaj: Gurë ure për të tjerët

E diele, 08.02.2015, 03:11 PM


Ramiz LUSHAJ

 

GURË URE PËR TË TJERËT

 

Bud e Pest – i ndan Danubi, i bashkon një urë

Anije me refugjatë shqiptarë i lundrojnë brigjeve

Ne shpesh iu rrgallim maleve tona alpine gurë...

Dhe jo rrallë rreknehemi duke iu ngjitur lartësive..

 

Mbi 1000 vjet ma herët hunët erdhën si pushtues.

Ata, me trupat e tyre, Danubit iu banë urë vetë...

Ne po i braktisim miraz trojet etnike iliro-arbrnore,

Ne po kthehemi dhe në gurë ure për të tjerët...

 

Tiranë, më 6 shkurt 2015(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora