E marte, 30.11.2021, 05:26 AM (GMT)

Kulturë

Mustafë Rugova: Le ti dali flaka e tymi

E enjte, 05.02.2015, 07:22 PM


Mustafë Rugova

 

Le ti dali flaka e tymi

 

Kurre me mirë o sikur sot

Nuk m'ka ra me ba kuvend

Gojë më gojë e si per mot

Zana  e malit m'la pa mend

 

Ish kanë n'qef zana e lume

Thue se do me u ça prej g'zimi

Nxirrte fjalet si grykë pushke

Sytë i ndritshin prej shkelqimi

 

Tuj ba llaf, tuj qeshë me lot

I thash une si per mahi

Zana jeme pash njat Zot

Ç'ka do t'thotë me ba dashni?

 

Aq shumë qeshi zana e malit

Kërsh  në kërsh ndihej ushtima

Amanet m'tha , -leja djalit

Këtë stafetë nga Perendia

 

Me k'to fjalë e me ketë qejf

Krejt papritmas iku zana

Mbeta vetem tuj e  baj dert

Pse kaq shpejt iku viranja!

 

Njeherë tjeter n'paça ymer

s'kam me lanë me kaq pak

Le ti dali flaka e tymi

Pa e perqafë ooo...per marak!(Vota: 4 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora