E marte, 19.10.2021, 04:34 AM (GMT+1)

Kulturë

Vahit Nasufi: Urime ditëlindja jubilare

E hene, 09.02.2015, 08:18 PM


Vahit Nasufi

 

URIME DITËLINDJA JUBILARE

 

- Në shenjë respekti dhe nderimi për ditëlindjen jubilare të 65 -të -

 

Fshati Tugjec shtrihet n`Gollak -

Pozitën gjeografike e ka për merak!

Tugjeci ka rritë shumë djem e çika,

T`shëndoshë si molla që nuk i pret thika!

 

Më dhjetë Shkurt, t`vitit Pesëdhjetë -

N`Tugjec lindi shpresa e vërtetë,

Demir Krasniqi, këngëtar dhe poet -

Që e ktheu shpresën, n`realitet!

 

Emrin e fshatit shumë lart e ngriti -

Fshati është krenar për yllin që e rriti,

Ky yllë, s`bën dritë kur është terr,

Por, mikrofonin n`dorë kur e merr!

 

Lëshoi rrezet mbi trojet shqiptare -

Që depërtuan nëpër shumë dritare!

Rrezet e arta të Demirit -

Shkëlqejnë si guri xhevahirit!

 

Gjashtëdhjetë e pesë pranvera -

Ikën shpejt, sikur ia mori era,

Për këngët që këndoi ai tërë kohës -

Populli i tij, është shumë mirënjohës!

 

Për katërdhjetë e pesë vite -

Një thesarë me këngë dhe hite!

Veprën e tij, që bëri ditë e natë -

Popullit t`vet, ia la dhuratë!

 

Kurrë me këngë nuk bëri biznes -

Këndoi për popull, jo për interes!

Sa herë ftohej, n`koncerte humanitarë -

Kurrë s`thoshte jo, shkonte vullnetarë!

 

Prezentoi Kosovën n`shumë festivale -

Në ato ballkanike edhe ndërkombëtare!...

Është sinonim i jetës muzikore -

Është dhe muze, i këngëve burimore!...

 

Është "Kroi i Këngës" që s`i thonë kot -

Prej tij rrjedhin këngë, shumë edhe sot!

Koha e lirë kot nuk i ka shkuar -

Edhe libra shumë, Demiri ka botuar!...

 

Heronjëve kombëtarë, ai kur u këndoi -

Kantautor i vërtetë, kurr nuk i dalloi!

Që prej Skënderbeut - Heroit kombëtar -

Deri te Ademi - Komandanti legjendar!

 

N`tela t`çiftelisë, i shkojnë lotët si gurra -

Nuk e le t`qetë, malli për do burra...

Ato burra ishin, më t`mirit këngëtarë,

Që i pat ndonjëherë kombi shqiptar!

 

Demiri ishte pedagogu i parë -

Që ua msoi nxënsve, Himnin kombëtarë!

I këndoi këngë edhe Manastirit -

Djep i Alfabetit - qytetit më të mirit!...

 

Edhe në Ulqin - në qytetin bregdetar -

I pari këndoi shqip, ky këngëtar shqiptar!

Plaku me kurreshtje - t`riut i rrëfen:

"Enciklpoedi - këngëtar doajen"!

 

Vepra e tij e madhe, puna artistike -

I solli mirënjohje, shpërblime publike!...

Për këngën shqipe gjithmonë ka punuar,

Grupe muzikore, shumë ka themeluar!...

 

Dyzetë e pesë vite, n`estradë shkëlqen -

Për këngën shqipe, është një ëmblemë!...

Emrin populli kur ia përmendë -

I thotë - ikonë, yllë dhe legjendë!...

 

Askush n`këtë botë, i ri nuk ka mbetë -

Edhe Demiri n`derë t`pleqërisë troket!

Pritëm moj pleqëri, po vi edhe pak -

Për t`ia thënë këngës ende nuk jam plak!

 

Meqenëse unë shumë e adhuroj -

Nëpërmjet kësaj kënge, që ia kushtoj,

Ditëlindjen jubilare, nga zemra ia uroj,

Jetë t`gjatë sa malet unë i dëshiroj!...

 

Gëzuar - Gëzuar - Gëzuar(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora