E premte, 03.12.2021, 09:59 AM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Moj Krasniqe moj lulja e fisit

E hene, 02.02.2015, 06:38 PM


MOJ KRASNIQE MOJ  LULJA E  FISIT  

            Teksti , muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

 

Moj Krasniqe , moj lulja  e  fisit ,

Hije t’ paska ty ,  maja e plisit  !

I: Moj Krasniqe ,  ti  fis shqiptarë – e ,

Me  ty jemi  shumë krenarë –e ! :I

Refreni:

N’ daç  me  mjaltë e n’ daç me  fiq – e ,       

Lumi ai që është Krasniq – e !

N’ daç  me shpatë e n’ daç me liqe 

Lum ajo që është Krasniqe !

 

 Moj Krasniqe ,   mes t’ Malësisë – e ,

Në veri të Shqipërisë – e !

I: Moj Krasniqe , në   Malësinë  trime –

Emri yt ka shumë kuptime !...:I

Refreni:

N’ daç ha mjaltë e n’ daç ha fiq –e ...etj .

 

Je e bukur  me  plot  stoli – e ,

Plot  dhunti e  mrekulli – e !...

I: Ku t’ marr vargje e  t’i  qëndisi –

Këngët ma t’ bukura , o,  t’i  ujdisi ?! :I                     

Refreni:

N’ daç ha mjaltë e n’ daç ha fiq – e ...etj .

 

Perëndia      ka krijua –

Mirë e mirë  t’ ka  zbukurua  !

I: Anë e kënd  t’ ka  dekorua –

Çdo kush ty  me t’ dashurua ! :I

            Refreni:

N’ daç ha mjaltë e n’ daç ha fiq – e ...etj .

 

T’ ka falë Zoti , o, bukuri – e ,

T’ ka falë Zoti , o,  pasuri – e !

I: Ke natyrën e mahnitshme ,             

Je Krasniqe e  lavdishme ! :I

Refreni:

N’ daç ha mjaltë e n’ daç ha fiq – e  ...etj .

 

E madhërishme , e  shkëlqyeshme ,

Burra  trima e  gra të  vyeshme  !

Bijë e bija bukuroshe –

Djem  kokoroshë  ,  vajza  kokoroshe ! :I

Refreni:

N’ daç ha mjaltë e n’ daç ha fiq ...etj .

 

Gjilan, më 25 .01.2015.    (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora