E premte, 24.01.2020, 01:51 PM (GMT)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Gëzuar ditëlindjen Gjeni i Madh

E merkure, 28.01.2015, 07:41 PM


KA - DA - RE

- Ose gjashtë shkronja - shkreptimë rrufeje -

 

NGA ZEQIR LUSHAJ

 

Identik, …vet origjinalin,

(Vështirë t’i gjindet “kopje”),

Emrin e madh Kadare,

Ta shqiptojmë, (ngadale), me rrokje!

 

– KA - DA - RE…!

 

– Ka-da-re !

Tri rrokje që ecin serbes,

Gjashtë shkronja – shkreptimë rrufeje,

Qiejtë, i kan çarë mespermes!

 

Pesë kontinentet e njohin këtë emër,

I shqiptojnë qartë, tri rrokjet e Tij,

Nuk e teprojmë kur themi të vërtetën,

Përmendet përkrah, emrit Albani!

 

Të sulmosh “rrufetë”. or vëlla i dashur,

Është pak të quhesh “i dalë”,

Nuk përzihet floriri me baltën e vorbave,

Ooor, Ti – djalë!!

 

Lëreni Ismailin (!),

(Kapuni me veprën në paçi zotësi),

Ai, është njeri si gjithë të tjerët,

Pena KADARE,

Në krah të Shpatës së Gjergjit,

Dhe i jep asaj,

…Fuqi !

./.

SHBA, Janar 2007

-Nga libri "Lisi i shkruar", fq 99-100-

Gëzuar ditëlindjen Gjeni i Madh i Kombit Shqiptar!(Vota: 23 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT