E enjte, 23.09.2021, 07:16 AM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Diellza Ibrahimi

E hene, 19.01.2015, 08:07 PM


Diellza Ibrahimi

U lind më 14.12.1980 në fshatin Raskov, komuna e Kastriotit (ish Obiliq). Shkollimin fillestar e kreu në vendlindje, shkollimin e mesëm (Ekonomi, Kontabilitet dhe Financa) në Prishtinë. Ka kryer Kursin 3 vjeçar të Informatikës. E preferon muzikën folklorike, ndërsa hobi e ka poezinë. Jeton dhe krijon në Prishtinë. Është nënë e një vajze të mrekullueshme dhe rrjedh nga një familje shpirtnisht të pastër dhe shumë bujare.

 

QIELLI ËSHTË TEATËR

 

Nëse je i vetmuar dashuria ime

Dhe s’të zë gjumi në shtratin e mërzisë

Që të dhuron vetmia

Lotët le të rrjedhin si lumi

Nga sytë e tu për dhembjet e mia...

Nëse shoqëria të mungon

Më kujto vetëm mua,

Se sigurisht të kalon mërzia...

Nëse s’më gjen kujtimeve

Shihe hënën kur është e plotë

Të të kujtojë flatrat e mia...

Qielli është një teatër

Yjet janë aktorë

Unë dhe ti,

Luajmë rolin kryesor...

 

 

ZHGËNJIM

 

Të dua i thash diellit

Të mëngjeseve të mia

Një re kobtare ma mbuloi...

Të dua i thash lules

Lëndinave të shpirtit tim

Një stuhi e marrë ma përdhosi...

Të dua i thash gurit

Vetmia e zemrës sime

Pamëshirshëm më qëlloi kokën...

 

Të dua i thash zogut

Mbi qepallat e syve të shpresës

Mbi krahët e durimit fluturoi....

Të dua i thash lumit

Sy dallgëzuar tek shkonte në det

S´di ku shkoj, tha, po s’erdhe me mua...

 

Të dua i thash dhelprës

Së qiellit të ylltuar prej iluzion

Një yll ziliqar na vrau të dyve...

Të dua i thash atij

Ai iku shpatit të ëndrrës

Duke më dhuruar mashtrimin...

 

Ka kohë që i them vetes

Ç’është zhgënjimi

Pa kuptuar dhe pa ndjerë

Që po fundosem në detin e lotit tim!?

 

 

NËNA IME E SHENJTË

 

Ti je e Shenjtë per mua,

Dhe zemer floriri ti ke

T’i fal çdo gabim të fëmijës,

Dhuron dashuri pa kufi,

S'ka qenie në këtë botë,

Më e mirë se Nëna.

Dhe së cilës i jemi

Kurdoherë borxhlinj.

 

Ti je Nëna ime -

Je engjëll në tokë

E qiell për mua,

O moj zemër ma jep

Ballin të ta puth,

Se je bekim për mua!

Në përqafimin tënd

Shpirti më pushon

Ty o Nëna ime

Drit’ e jet’unë të kam!

 

Ti je inkubatori

I paqes e dijes sime -

Ti që frymën ma dhurove

Emri Yt ësht’ kuptimi i jetës,

Jeta jote është ardhmëria

E gjithësisë për mua.

E di moj zemër, Ti ëndërron

Gjëra të mëdha për mua -

Shpresoj kur të rritem

Të gjitha kam për t’i realizuar

Ty Nënë Zoti të dergoi

T'më falë sytë un’të shikoj,

T'më falë veshët un’të dëgjoj,

T'më falë gojën,un’të flas,

T'më falë duart të përqafoj...

 

Ti moj zemër më fale jetën -

Më bëre vajzën më t’bukur mua!

Ti më fale zemrën

Edhe unë  shumë të dua!

Aroma jote më ngjallë mua.

Nënë fjalën e parë që mësova

Të flas, ishte emri Yt -

Emri më i vlefshëm për mua.

Nënë, besoj që edhe dielli

E yjet më kanë shumë lakmi,

Sepse siç jeton Ti për mua,

Do jetoj edhe unë për Ty,

Më fal e dashur se kështu të shkruaj!

Po është vetë shpirti që ndjej për Ty -

Dashuri madhështore për të dhuruar!(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora