E enjte, 23.09.2021, 07:10 AM (GMT+1)

Kulturë

Ramiz Dërmaku: Martirëve të Lirisë

E hene, 19.01.2015, 07:44 PM


Ramiz Dërmaku

 

MARTIRËVE TË LIRISË

 

Për vëllezërit

Gërvalla

Dhe Kadri Zekën

Denesi Shqiptaria

Për lirinë e Kosovës

Bota mori ftesën.

Akulli u shkri

Liria lëshoi rrënjët

Duboviku dhe Dardana

Dhembje i shendrroi qendresën.

Jusufi,Kadriu dhe Bardhi

Trinom për Liri

Penat nuk i djegë baroti

Panteonit e lirisë

Dyert i kan te hapura

Ne analet e historisë

Dhe të lavdisë ..!

 

Prushnajë e ndezur mbesin

porosit e tyre

Lëshojnë rreze drite

Patriotet e kësaj toke

e kësaj rrite

 

Engjëjt nuk shuhën kurrë

Me shekuj e vite

Gjurmët tuaja

Janë krenari e rrite

Pavdeksija

Sakrificë lavdie

E ndjenjave patriotike

E besës dhe e tokësi

Dhenë Dardanisë antike

Fjala me peshë mali

Besë

E dhene ne Kulla

Akademi shekullore

Ku u kalit edhe Isë Boletini

Nipat e Hasan Prishtinës

Dhe të Fehmi Aganit

Me emrat Tuaj te nderit

Krenaria e kombit.

Prushnajë përjetësie

Frushkuj gjaku

Ne Untegruppebach

Porosia e martirve

Uragan kundër armiku

Ne Dubovik Kanjusha

Mbi plepin shtatëgjatë

I jep lajmin Nenë Aishës

Për tre bijtë lajmtar.

 

Punuar me 9.01.2015

Weingarten Gjermani(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora