E hene, 27.09.2021, 02:12 AM (GMT+1)

Kulturë

Nebi Dragoti: Dyfytyrësi

E enjte, 15.01.2015, 07:19 PM


NEBI DRAGOTI

 

SATIRA

 

DYFYTYRËSI

 

Në qeverisje

kikirisnin si gjela.

Në qeverisje ,

kur qenë,

troç fare:

e dhjenë…

 

Tani që s’janë

puplat u ranë,

bëhen legen,

lehin si qenë:

ham,ham,ham…

 

 

ZHURMË

 

Goja u erdhi,

kur ranë

në opozitë.

Goja e shthurur,

zhurmon goja

dokrra,

pa llogjikë

si gazrat zhurmojnë

në prapanicë.

 

Të shash,

të llomotisësh,

nuk është zotësi;

zotësi është

të jesh realist

dhe konstruktiv.

 

 

ZAGARI

 

Zagari

zagar ngeli tërë jetën.

E përdor sipas oreksit,

e përdor i zoti kryetar

në gjah

për t’i ngritur prenë…

 

Për të zotin dhe prenë

dhe brekët

në ferrë

i çjerr

qyqari njeri!

 

Zagar i mbeti emri,

zagar i përçmuar

në shoqëri.

 

 

FODULLËT

 

Nuk dinin ç’bënin,

kur qeverisën;

qenë fodullë të thekur,

të lehtë,

pa mendë;

qenë byk e kashtë

pa bereqet.

 

Kur qenë,

qenë ujk

me mëlçi në qafë…

 

Tani që s’janë

të japin mendë:

“Për qeverisje jemi ne!”

 

Dhe fodullçe të shiten

(të pëshurrur)

për kapedanë,

për strategë…

 

 

DERR

 

Derr

nga trutë,

nga qimet

prapë derr…

 

Trutë

dhe qimet

derrit

e këlysh derrit

nuk i ndryshojnë në jetë.

 

 

BISHT LUGE

 

Qënka

sarkazëm,

satirë,

fjalë therëse

shprehja:

“Bisht luge”.

 

Mirë është

mos të bëhesh bisht…

Por…

në bisht luge

ujë t’i japësh

kushit

që të lëpihet

si karrierist…(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora