E hene, 27.09.2021, 02:21 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhavit Gasa: Bilbil kosove

E premte, 09.01.2015, 08:31 PM


Xhavit Gasa

 

BILBIL KOSOVE

 

Me dritë u mbush,

skena e X Factorit,

kur këndoi Leutrimi,

ky zëbilbil prej Kosove!

 

E pyeti një antar jurie,

si e imagjinon ti skenën,

s' më pengon drita e syve

i ndjej me zemër lulet kur çelin...

 

Zëri bukur i birit Decanit,

ushtoj si burim bjeshkës,

në skenën magjepse të klanit,

shpërthyen lulet e pranverës...

 

Le ti mbledhim votat të gjithë,

të thurim me lule kurorën,

ballin e bukur t'ja stolisim,

Leutrimit këtij bilbili të Kosovës!

 

 

TË GJITHË

 

Çpo e shtrydhim fjalën deri në terje,

të ishte rrobë, do shëndrohej në leckë..

 

Deri në thyerje, fjalën po e shkundim

nëse ishte lis, rrënjët do ti shkuleshin...

 

Ja pasojmë njeri tjetrit si top futbolli,

çpo heq e gjora fjalë sa shumë e lodhim!

 

Krasitje të rëndë, pa kriter dhe formë,

të ishte pemë, nuk do bënte kurrë kurorë...

 

Ju lutem mos ta coptojmë e lodhim fjalën,

ti shërbejme me kujdes si baçevani baçes!

 

Unë, ti, ne, ata, bëhemi bashkë të gjithë,

ti shërbejmë fjalës, si prindët femijës!!!

 

 

SI DALLËNDYSHE

 

Po ngjyej penën në ujin kristal të Matit,

ku u rrita dhe mësova të notoj në ato valë..

 

Dhe ujit kristal që zbret nga grykat e malit,

ti jap ngjyrat e luleve që mblidhja në livadhe...

 

Germë pas germe të shkruaj në letrën e bardhë,

fluturës së bukur krahëshkruar vargjet ti ngjajnë...

 

Që nga Londra të fluturojnë vargjet të lira,

si dallëndyshe të kthehen ndër viset e mia...(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora