E enjte, 23.09.2021, 06:55 AM (GMT+1)

Kulturë

Vahit Nasufi: Këngë për Sali Bajramin

E enjte, 08.01.2015, 07:59 PM


Vahit Nasufi

 

KËNGË  PËR  SALI BAJRAMIN

 

Nënë Kosova ka dhënë besë -

Pa rapsodë kurrë nuk mbesë!

Toka ime me plotë ar -

Lind e rritë shumë këngëtarë!

 

Në mbarë Kosovën, n`fshat e qytet -

Këngëtarë lindin për çdo vjet,

Malisheva po bën lumë -

Këngëtarë t`mirë, unë pata shumë!

 

Thotë Drenoci - jam krenar,

Që e rrita një këngëtar,

Sali Bajramin - gojëbilbilin,

Këngët e tij, kënaqin secilin!

 

Baba i tij ishte rapsod -

Këndoi shumë ai odë më odë,

T`birit këngën ia impononte -

Për trashëgim e këshillonte!

 

Kur i mbushi shtatë - tetë vjet -

Me vete e merrte babai i vet,

Nëpër dasma kudo që shkonte -

Të këndojë, Saliun e çonte!

 

Kaloi rininë pa lumturi -

I vdiq baba e la të ri!

I thoshte baba Sali, bre djalë,

Këngën kurrë, ti mos e ndalë!

 

Pesëdhjetë e gjashta, ishte atëherë -

Kur policia i shkojnë në derë...

Nga regjimet komuniste -

Akuzohej për këngë nacionaliste!

 

Një vendim e ka nënshkruar -

Të shkojë n`polici e ka detyruar!

Për një bisedë informative -

Zbaton urdhërin e zemërzinjëve!

 

Me aftësitë e vetvetes -

Përballoi sfidat e jetës!

Sharkinë prej dore nuk e lëshonte -

Me këngë hallet i përballonte!

 

Spesh i ndodhte t`këndojë vetë -

Por, më shumë këndoi n`duet,

Këndoi shumë dhe me të ndjerin -

Me Riza Bllacën, Ramush Ymerin...

 

Feriz Krasniqin, kushëri e kishte -

Me të zëri mirë i pajdiste!

Kënduan së bashku, disa vjet,

Nuk ishin pak, por, katërdhjetë!

 

Nëpër dasma, larg kur shkonin -

Vështirë e kishin të udhëtonin,

Të dy kishin nga një kalë -

Për lakmi - kuaj me shalë!

 

Këndonin këngë folklorike -

Për shumë ngjarje historike,

Për çdo këngë, mjeshtrinë e kishte -

Patriotike dhe ashikishte!...

 

Ky rapsod, përveç folklorit -

Kishte prirje dhe prej humorit!

Sa herë fliste, ja vënin veshin -

I çonte dasmorët me lot t`qeshin!

 

N`verë t`vitit gjashtëdhjetë e gjashtë -

Me Ferizin, të dy bashkë,

Në Langolen të Anglisë -

Rritën famën e shqiptarisë!

 

Në festivalin ndërkombëtar -

U shpërblyen me vend t`parë!

Nga çiftelia dhe sharkia -

U habit krejt Anglia!

 

Sali Bajrami i madh ka qenë -

Me Ferizin, dy doajenë,

Në Langolen morën trofeun -

Nderuan kombin dhe Atdheun!

 

Shtruan pyetje shumë gazetarë -

Prej nga janë këta këngëtarë,

Që e morën vendin e parë?!

Nga Kosova janë dy shqiptarë!

 

Repertor të gjërë kishin -

Qindra këngë përmendësh i dishin!

Këndonin këngët  e të parëve -

Nga gjitë trevat e shqiptarëve!

 

Smundja e rëndë një kohë të gjatë -

Shtriu Saliun, përmbi shtrat!

I tha këngës - mos mbajë shpresë -

Ti jeto, se unë do t`vdesë!

 

Filloi sharkia të rënkoi -

Pse Saliu, më harroi?

Mjeshtër i madh ishte për mua -

Pesëdhjetë vjet e kam shoqërua!

 

Moj sharki, s`të kam harruar -

Por, s`më munden këmbë e duar,

Edhe zëri gati m`ka shkuar -

Si duket vdekja më është afruar!

 

Mos ki dert, ti moj sharki -

Për ty lindin shahira t`ri,

Kurrë jetime s`të lënë shqiptarët,

Trashëgim t`kemi nga të parët!

 

E vërtetë është fjala jote -

Por, s`i besoj unë kësaj bote!

Unë, do t`rri e varur në mur -

Sali Bajrami, nuk lind më kurrë!

 

Mirë, Saliu e kishte hetuar -

Vdekja shumë ishte afruar!

Gjashtëdhjetë e tetë, pa i mbaruar -

Zemra e tij, rrahjet ka pushuar!

 

Dymbëdhjetë gusht, tetëdhjetë e shtatë -

Pa hyjë ende në mesnatë,

Më njëzet e një e shtatëmbëdhjetë -

Sali Bajrami, ka ndërrua jetë!

 

Porsa Saliu ka ndërruar jetë -

Akrepi i orës, nuk shkoi përpjetë!

Ajo orë rrinë n``mur gjithmonë -

Vdekjen e Saliut, na e përkujton!

 

Toka e zezë, pra na e mori -

Yllin e madh nga folklori!

Që ndër ne, më nuk jeton -

Por, vepra e tij, ende ndriçon!

 

Dallëndyshe me krah të zi -

Po ua jap një porosi,

Një lajm t`hidhur ta shpërndani -

Se ndërroi jetë, Sali Bajrami!

 

Varri i tij, t`mos rrafshohet -

Pllakë mermeri i ndërtohet,

Midis pllakës n`fotografi -

Më poshtë shkruan e mri i tij.

 

Sali Bajrami legjendë e rrallë -

Vepra e tij, e mban të gjallë!

Për shum këngëtarë mbet idol -

Për folklorin mbet simol!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora