E hene, 18.10.2021, 08:28 PM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Ismet Asllani – Prapashtica

E merkure, 07.01.2015, 08:15 PM


ISMET ASLLANI –  PRAPASHTICA

 

N’ Prapashticë , n’ këtë fshat Gollaku –

Nëpër shekuj është derdhë gjaku !...

Bishat sllavo- karpatjane –

Mbi shqiptarë banë kasaphane !...

Refreni:

Si n’ Drenicë – Azem Galica ,

Si  n’ Malësi – Bajram Gjakova ,

Ismet Asllani –  Prapashtica ,

Me ta mburret mbarë Kosova  !

 

Ditë e natë luftoi errësimin –

Që ta sjell në dritë arsimin !

S’ m’ dhimbet malli që e shkrina –

Kështu na  mësoi Hasan Prishtina !

Refreni:

Si n’ Drenicë – Azem Galica ...etj.

 

Për Liri kur ra Kushtrimi –

Pushkën n’ dorë e kapi trimi !

Bukë në sofër i dha mikut ,

Plumba n’ gjoks i dha armikut !

Refreni:

Si n’ Drenicë – Azem Galica ...etj.

 

Trim mbi trima luftëtarë –

Ai bamirës humanitarë !

24 Mars , Nëntëdhjetë e Nëntë –

Ra dëshmorë për Kosovën – nënë !

Refreni:

Si n’ Drenicë – Azem Galica ...etj.

 

N’ Prapashticë , buzë fushës s’ Florit –

Prehen eshtrat e dëshmorit !

Aty ku pushojnë të parët –

T’ masakruar nga gjakatarët !

Refreni:

Si n’ Drenicë – Azem Galica ...etj.

 

Gjilan, më 18.12.2014.      Demir KRASNIQI(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora