E shtune, 27.11.2021, 05:12 AM (GMT)

Kulturë

Neki Lulaj: Homazhe para Kolonelit

E hene, 05.01.2015, 07:53 PM


Neki Lulaj

 

Homazhe para Kolonelit

 

(Kushtuar kol. Tahir Zemaj, i cili u vra më 4 janar 2003)

 

Në janarin e akullt e të plumbt plot re qielli thyhet si magji

Prita e pabesisë të lugetërve zbraz vrer mbi Prometeun e Lirisë.

Liqeni në Gjeravicë ngrin lotin, buzët si Ortek bore Sharrin ia trondit

Tradhëtia djeg ujin në shtratin e në Lumëbardh mallkon atë që gjakun ka pirë

 

Heeej , dëgjoni Kolonel Prometeun tek lëshon zë nëpër katet në parajsë

Kockat kurrë s'do t;i treten, as në ashkla, as në thërrimen e bukës

e deshi lirinë në konakun e gjyshit, ndaj lulet nuk vyshken mbi mermerin e bardhë

djerson balli rrëke kur prangosen tradhtarët gjakpirës në grykë të pushkës.

 

E kokrrat e lotëve do ta zgjedhin nyjen nën mjekrrën e bardhë.

Kur mbrëmja e janarit të thinjur do ta zgjedhë nenin e tradhëtisë

e Koloneli do ta nxjerrë thumbin nga patkoi i pusisë afër dhe larg

do të buzëqeshë heroi Prometeu i Lirisë si lulet e majit ndër blerim

 

Gryka e Rugovës akoma rri e mpirë si Lokemadhja me furkë në dorë

E plagët e kolonelit prushojnë e djegin si prush, si lavë i vullkanit

heroit e sakrificave nuk vdesin nga pusia e lugetërve nëpër kohë

por rriten e bëhen Haxhi Zekë, Jakup Ferr luftëtarë lirie të vatanit

 

Fshehtas shtojzavallet mbulojnë gjurmat e hidhura të krimit të zi

Orët e zanave të malit i zbulojnë si vetëtima rrufeje që fort qëllon

ora e zbulimit vërtitët ndadalë e tradhtarët do prangosën me shpejtësi

Në udhët që prekim më shqiptare apo në Çanakalanë tone.(Vota: 15 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora