E shtune, 27.11.2021, 05:54 AM (GMT)

Kulturë

Gjon Keka: Emri shqiptar ishte i ndaluar nga osmanet

E diele, 04.01.2015, 05:55 PM


Emri shqiptar ishte i ndaluar ne kohen e pushtimit osman

Gjon Keka: Sic kam shkruar edhe me pare ne disa nga librat e mi, tani po vendos edhe kete sic shihet ketu bazuar nga nje kronika historike e vitit 1867, shqiptaret ne kohen e pushtimit osman nuk figuronin si emer, kjo tregon se ky pushtues, jo vetem qe rrenoi dhe solli te keqijat me vete, por ai edhe ndaloj gjuhen dhe emrin e tij dhe kete vetem ketij populli.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora