E enjte, 02.12.2021, 09:02 AM (GMT)

Kulturë

Liman Zogaj: A mundem te prek qiellin

E marte, 06.01.2015, 12:11 PM


Liman Zogaj

 

A MUNDEM TA PREKI DIELLIN ME DORE

 

Ne kete dimer

edhe eritrocitet

behen flutura prej aulli

po ngrihem edhe une

a mund ta preki diellin me dore.

Me syrin tim

ta pashe fotografin tende

varur ne Stalagmitet e ngrira

ne gjoksin prej guri ne Gadime.

Ne shpellen e Enepetalit

fotografia ime prej hijeve

mbi stalagtitet e thyera

mbeta peng

i humbur horizonteve

duke i kerkuar rrenjet e trungut tim

shkulur nga termetet e paguara.

A mundem

vetem njeher

ta prek diellin me dore

me ka marr malli

per ngrohtesin e Nenes sime.

Per Urime

ne kete dite feste

ta dhuroje buzeqeshjen time te ngrire

dashurin

ne mese te Stalagtiteve dhe Stalagmiteve te thyera

me buze te pergjakura

nuk mund ta puthi as syrin e drites.

Ehuuu

Ti krejt hi

une krejt shkrume

a munde te festojme

ne stinen kur diegjemi.

A mund ta marr diellin ne dore

vetem pake drite

me duhet

per ikjen e femijeve

ne Kufirin e vdekjes.


FESTA NE KUFIRIN E VDEKJES
As une nuk beje fest
por, do vi tek ju-shkretirave,udheve,maleve,
te ulemi pak mbi gjethet e kepura
ne bore,ne akull,ne shi
nga nje gote me lot ta pime
pak helm,pak dhembje ,pake zi.
Sonte
Takohemi ne kufit e vdekjes
me ju, qe frika ju vret
Ta kerojme Lirine neper terr
ta shajm qeverit e pushtetit ne pushtet.
Femijeve te merdhire
do u sjelli nga nje kukulle prej bore
nga nje cokolad te ngrire
si akulli ne bregore.
Nenave do u sjelli
nga nje Hart T` Arberise
Ti shohe si digjen flake mbi akulle
kur i fshin lot,me skaje t`shamise.
Burrave do ju beje be ne Buke e Kripe
-Une vi nga atje
ku s `na njhe ,Dielli as Hana
Mjer une e mjer ju o njerze prej akulli
kur dreq e shtrige na behet Nana.
E di se i keni harruar Uratat
por,nga ketu neper terr,mbi akull,neper lum
Uroni vetem pake:-
-Ata qe na i vrane buzeqeshjet
na e sosen kafshaten
dreqi le ti marr
Ja u pift bolla n`barke.
Do vi te ti Nenen Loke
qe mbi bore je shtrire
ta neneshkruajm dhe vdekjen
dhe varrin me mire.
Kur te shohe ty Malesor
mbeshtetur ne gur
me lotet-zingjire
mbi shqipe e Flamur.
Kur t i takoje vashat me Gersheta
si qyqe neper male
bashke i mallkojme termetet
fatin qe na kalle.
Sonte
do vi edhe une
me ju ne kufi
me duar e kembe akull
me lotin akull ne sy.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora