E shtune, 27.11.2021, 04:49 AM (GMT)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Ndaloni një çast

E premte, 02.01.2015, 12:29 PM


Xhevahir Cirongu

 

Ndaloni një çast

 

Në terrin e natës

Natën pa hënë,

Kërkoja të gjeja diçka

Kërkoja të gjeja buzët e saj

Dhe puthjen t’i merrja pastaj.

 

Kërkoja të gjeja dy sy të zinj

Por kërkova dhe gjeta

Një trup njeriu;

Me një tufë lule

Vendosur aty përbri.

 

Pra, kërkova dhe gjeta

Dy sy të mekur,

Dhe një njeri

Gjysëm të tretur!

 

Hej ,  ju

Kortezh i përmotshëm varrimi!

Ndaloni një çast

Ku jeni aty,

Vajzën në duartë e mija e lini

Një çast…,

Sa t’i shoh të bukurin sy.

Hej  , ju

Kortezh i përmtshëm varrimi!

Ndaloni një çast

Ku jeni aty,

Vajzës t’i tregoj

Për kë lotojnë këta sy.

Lotët që u derdhën mbi arkivol

Puthjen e fundit atje lanë

Në përjetësi, fshehur nën kraharor.

 

Durrës, dhjetor 2014.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora