E marte, 30.11.2021, 06:23 AM (GMT)

Kulturë

Jola Margjeka‏: Kujtime

E premte, 02.01.2015, 04:33 PM


"Kujtime"

Nga Jola Margjeka

Dhe ne nje moment malli per te kujtuar, gjindem e humbur ne nuanca kujtimesh, te percjellura aq bukur ne fotografi.

Shpesh her' me duket sikur koha ndal, si ato imazhe te fiksuara ne sekondat me te lumtura, por dhe me trishta....e nuk ngopem! Teksa veshtroj me kujdes cdo detaj te atyre fotove disa me ngjyra e disa bardh' e zi, me duket sikur emocioni pershkon cdo qelize timen.Ndjej mall per ato kohe aq te bukura, aq te verteta...sikur do doja ti prek dhe njeher!

Aty, diku ne ato imazhe mund te gjesh bukurine e vertete te paperfektesise.E mbi te gjitha njerez te vecante qe s'do i gjesh kurr me!!

Ata duken aq te bukur, te lumtur , te mrekullueshem...njerez te ber' per mall!

Nuk ngopem ne kujtime,e lumtur,por ne ca pika lot sepse thelle, e di qe asgje s'do kthehet si me pare.

.....E ruaj ate album si nje ditar i cmuar,ku nuk mungojne ato shkrimet e cmendura ne cepet e fotove.Ashtu te mbyllur e fsheh diku ne sirtar, aty ku kam fshehur dhe shum te cmuara te tjera.

Fsheh lotet dhe  ne imazhe kujtimesh,shoh personazhe te atyre fotove rreth meje,,,, sikur ti perqafoja, te c'mallesha, por... ata duken shume ndryshe nga kujtimet e mia.

Asgje s'do jete kurre si me par'!!!

Dhe vazhdoj te ec , si nje e panjohur ,por me buzeqeshjen e thesarit me te cmuar, kujtimeve!!

---------------------

-Nga Shengjin - Albania, fund-Dhjetori 2014-(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora