E hene, 15.08.2022, 01:39 PM (GMT+1)

Kulturë

Mustafë Rugova: Urim pёr tё gjitha zanat

E merkure, 31.12.2014, 02:13 PM


URIM, PER TE GJITHA ZANAT

 

Nga Mustafë Rugova

 

Serish m'del nje zane ne prite

o bobo  thash po ç'me gjeti

U treta e mu ndal fryma ne gryke

Humba i teri,s'isha me ai i verteti

 

He more djale m'thot,zana e mire

kah k'shtu ne k'to ore te vona?

belbezova diçka qe as vet se di

u ba akull zemra e me vdiq ora

 

Zana  e lume tash nis e po me nguce

m'thote mos u tremb djale Rugove!

seç me erdh nje gaz i embel ne buze

e m'dilshin fjalte si prej kaçatorje

 

Tash e sa kohe me zanat e malit

ndalem e bej kuvend gju me gju

Nuk eshte lehte hiç per sy t'ballit

se ato mujne edhe me m'shitu

 

Veç une i kam thene  mendjes

sa t'kam jete ne kete toke

me nda me to dashnine e zemres

nuk eshte lehte me i thene vetit i forte!(Vota: 5 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora