E merkure, 08.04.2020, 11:57 PM (GMT+1)

Plus » Video

Alma Çupi: Gratë e veja të Krushës

E marte, 23.12.2014, 05:11 PMGratë e veja të Krushes në “Histori Shqiptare”

Turshitë e tyre kanë marrë famë në të gjithë Kosovën

Alma Çupi këtë herë ka udhëtuar drejt Krushes, një fshat pranë Prizrenit në Kosovë, për të sjellë historinë e grave të veja, të cilat kanë krijuar një nga punishtet më të mëdha të prodhimit të turshive. Historitë e tyre janë sa të ngjashme aq dhe të ndryshme pas jetës që duhej të përballonin pas një Kosove të lirë dhe me familje të përgjysmuar.

Turshitë e këtyre grave kanë marrë famë në gjithë Kosovën dhe u kanë krijuar mundësi të ardhura grave që u vranë burrat gjatë luftës në Kosovë në 1999.
(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT