E marte, 21.09.2021, 12:48 PM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Elegji për Atjonin e Visarit

E diele, 21.12.2014, 06:51 PM


Elegji për Atjonin e Visarit

 

Nga Përparim Hysi

 

Lajmi i zi! Sa na  tronditi!

Vdiq Atjon Visar ZHITI!

A e shihni? Sa i bukur!

Loti rrjedh si lumë i turbull.

 

Vdiq Atjoni! Ah, sa keq!

Vdekje, moj, shkofsh në dreq!

Po ku ishe vallë, O Zot?

Si lejove atë kob?!

 

Vdiq Atjoni... eh, çfarë djali!

Gjurmë për gjurmë siç është Visari!

Në studime qe honor

Si lider në auditor.

 

Vdekje, moj, t'u bëftë në grykë!

Si s'të erdhi keq içikë?

Vajte more ti Atjonin

E trondite mbarë kombin.

 

Kush dëgjoi e s'u përlot

Kush një fjalë prindërve u thotë?

Si t'ju thotë e çfarë t'ju flasë

Po vë kujen dhe bërtas:

 

-Vdekje të të shuhet fara!

Kur vjen bën të tillë hatara

Vete merr një djalë të ri

Merr Atjonin shpirtflori!

 

Shpirt flori, honor student

Ndjen boshësi një universitet!

Se Atjoni qe i tillë

NJë student xhevahir.

 

Mbahu, moj nënë e ti Visar!

Se nuk gjej dot një fjalë

Që t'ju them e t'ju ngushëlloj

Poezinë për të e shkroj.

 

Le ta kini  si kujtim

Në ia vlen, si ngushëllim.

Gjallë sa jini ta kujtoni

Është dhe dhimbja jonë Atjoni.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora