E enjte, 23.09.2021, 07:50 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhuli Spahiu: Moj Kosova Lindore

E hene, 01.09.2014, 06:57 PM


Moj Kosova Lindore, Sanxhak e Toplicë!

 

Nga Xhuli Spahiu

 

Moj Kosova Lindore

Si të kanë lanë pas dore

Më mbyti malli për nënë e për baba

Motër  vëlla  e gjithë çka ka!

Malli për dashurën vatër

Malli për sofër e oxhak

 

Kam mallin për shtegtarët

Zogjtë e  pranverës

Më kujtohen  gjysh e stërgjysh

Oxhaqet e tymit  që i skaliten

 

Pellazget,Ilirët  në kullën e babait tim

Eh ta dini sa mall kam

Kam  derdh lot sa një oqean

Me mungon ai  qielli  dhe lulet e tij

Vendlindjen e kujtoj  si fëmijë

 

Ai vend mbeti nën Serbi

 

Me dhunë na ndoqën në fëmijëri

Jam në Kosovën  e vogël që e prenë

 

Nga Sanxhaku  e në Medvegje

Nga Nishi e në Preshevë

 

Atje koka më ka mbet

Një zë në gjumë  po me thërret

 

Më zgjoj nga gjumi  dhe më  tha

Hej motër mallit i erdhi fundi

Eja shkojmë  i  takojmë njerëzit e tu

Në Preshevë  Medvegjë e gjetiu

 

Varret  e të pareve  ti vizitojmë

Atje  në Toplicë e Sanxhak

 

Zëri    i zanës lëshoj kushtrim

Atë pjesë ta bashkojmë me Shqipërinë

Të valoj flamurin kuq e zi

  lulëzojmë Shqipërinë

Ta mallkojmë  Serbinë!(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora