E enjte, 23.09.2021, 06:07 AM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Xhevat Muqaku

E enjte, 28.08.2014, 06:11 PM


Xhevat Muqaku

 

CIKËL POETIK

 

LINJË E RE!

 

Një rrëmujë brenda për brenda

zukatë mureve të kupës sime

hulumton të renë në parakalim

 

Të përvëluar, gurët një nga një

zbresin në fushën e pajtimit

mendueshëm bëhen murë

 

Sfidojnë, besa verbalizojnë

njëri e pason tjetrin në hap

lëvizin por tok qëndrojnë

 

Lirëshem votojmë krushkun

në rreshtin e parë që pasohet

nga 119 të tjerët varg/ vijë

 

Lindja e linjës së re në fund

s' e arsyeton pritjen pa kufij

në portën e luhatur të besimit

 

RRËFEHEM!

 

Poret e lëkurës time

një buqetë lulesh dremiqare

me aromë të vendlindjes i mbështjellë

 

Dy her gulçova nuk u hamenda

me shërimin e shpirtit të lënduar

plagën e freskët e vërej sot ende

 

Pragun e dhëmbjes së qafës

këngë e miqëve në errësirë

me vargun e fituar e qetëson

 

Hej jetë me rastin mbret

athua vlimin e pranverës

e takojmë edhe njëher?

 

AVENTURË E HËNËS!

 

Drapër i ri i prinë valles

në zingjirin e rrethit magjik

i shpëton edhe sytë e yjeve

 

Gjysëm rrethi i katërshes së parë

ankorohet në gurgullimën e rrjedhës

së prrockës, puthë botërisht Drenicën

 

Medalje e plotë, e marrë në mesnatë

i merr temenanë diellit dhe tokës

pa frazë në gjuhë e pa vathë në vesh

 

Përfundimisht gjysëm rrethi i fundit

shtron pyetje para Rrapit shekullor:

nëse jeta ime nuk është aventurë?

 

FAJSHLYESI

( Meditim )

 

Ai, në stacionin e autobusit

i zgjati dorën e tij akull

një ndjenje të përjetësisë

 

Asajë, i iku mendja

kur u përvëlua lëkurë e degës

dhe fytyrë e mprehtë e gështenjës

 

Në terr xixëllonjë zana

pushon në katër këndet e punës

sjelli ngjyrë shlyesën e fajit tonë.

 

FRYEN NJË ERË...

 

Sjellë dhimbjen e mirë

leximin e gradës në termometër

dhe numërimin e ilaqit me pikatore

 

Vijnë pikat e para të shiut

shënd e verë ujitet/ rritet

fjalë e shkruar e bariut

 

E flladitë kujtesën për

peshën e fjalës së thënë

dhe katastrofën atomike

 

Shfleton mesazhet e

shkruara ende të pa para

në postën elektronike

 

Kjartëson rregullin dhe

prioritetet në mardhënjet

e lëkundura bilaterale.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora