E enjte, 23.09.2021, 06:42 AM (GMT+1)

Kulturë

Agim Gashi: Pse po qanë nënë Pranvera

E merkure, 27.08.2014, 07:44 PM


AGIM GASHI

PSE PO QANË

MOJ NANË PRANVERË?

(Inspiruar nga vaji i nënës Pranvera Abazit së cilë

burri ia rrëmbeu djalin Erionin për ta derguar në Siri

me e ushtrue për të prerë koka njerzish)

 

Cila nënë po e derdh lotin

Dhe kërkon birin e saj?

Kush ja mori e ku ja quen

Atë pjesë shpirti ku ja lanë?

 

A mos vallë kështu tha Zoti

Që Pranvera n´pranverë me qa?

Fotot e t´birit 8 vjeçar

Me lotë nane me i la.

 

Jo o njerz kështu s´thotë Zoti

Por thonë “hoxhët” kriminela,

Me na e prish Arbëninë e dashtun

Anmik ma të madh skishim te dera.

 

Qan e qanë nana n´derë t´shpisë

Ja merr çantën me libra plot,

Në klasë të tretë ish Erioni

Në toka t´Shamit ai gjendet sot.

 

E derdh lotin ia thotë vajtimit

Për t´vetmin djal që ja fali Zoti,

Ku u tret ngrohtësi e t´birit

Sa me tmerr po i shkon moti!

 

Kush ja prishi shpirtin babit

Me marr´ t´birin me que n´Siri?

Tetë vjeçar me ja msue zanatin

Kasap me e ba me pre fëmi?

 

A kemi shtet ne a kemi zemra

Ku ashtë vyrtyti i shqiptarit,

Ku janë traditat tona kombëtare

Ku amaneti i të parit?

 

II

Qan dhe qanë nana Prenverë

Duhet të qan edhe tanë atdheu,

Kur pren koka nji shqiptar

Me gjak krimi ulet dheu.

 

Po ku jeni ju luftëtar

Që kunder serbit mbrojtët atdheun?

Ju t´vërtetit ngrituni n´kambë

Se prap ndihmë kërkon atdheu.

 

Unë e di që mbetët pak,

Shumë na dolen kriminela,

Që e shiten tanë atdheun

E na prunë terrorist te dera.

 

Sa shumë shokë më nuk i keni

Varen edhe e vranë veten,

Kur tradhëtarët e moren shtetin

Ma të zezë se t´shkaut na e banë jeten.

 

U sulen të poshtrit si hijenat

Me plaçkitë çdo gja kombëtare,

Me i vra ma t´mirtë e kombit

T´u shkelë gjakun e t´u shkel varre.

 

E ndanë atdheun në teritore

Si Al Kaponet haraç me qitë,

I vraftë mallkimi i këtij populli

Mos e pafshin të bardhen dritë.

 

Terroristët ardhë nga lindja

Shkollun e blenë hoxhollar,

U ndertuen plot xhamia

Me e fshi trunin kombëtar.

 

Paguen mirë edhe pushtetarët

Me parat ardhë nga Serbia,

U la atdheu n´mëshirë të krimit

Në krye të ligjit udhëheq mafia.

 

III

Sa shumë nana sot vajtojnë

N´toka t´Shamit djemt po vdesin,

I lanë motrat pa vllazni

Ato nuse kot po presin.

 

Ti Nanë Pranverë po ndale vajin

Miliona nana në krah i ke,

Sot me Ty po e ndajnë dhimbjen

Edhe luten për atdhe.

 

Dil një ditë oj Nanë Prenverë

Në Prishtinë ti rroke vallen,

Të gjitha nanat në demostrata

Zotit e Botes me ja qa hallet.

 

Me i thane ndal terrorizmit

Fëmijt i kemi vetë me i rritë,

Jo me i ba kriminela

E me pre n´fyt fmijë me thikë.

 

Dhe ti o populli im i dashur

Pse tu mbyllen syt e tu?

Qohu n´kambë ndrysho atdheun

Se ma nuk mundemi me e shpëtu.

 

Unë po pres me ma que lajmin

Me këndu fitoren në tel t´sharkisë,

Se jemë sternipat e Kastriotit

Jo të Shamit, as të Turqisë.

 

Kur të ndrrohet kjo gardë e hajnave

Do t´lëshon rreze atëherë Kosova,

Bashkë me popull n´varre këndojnë

Adem Jashari e Ibrahim Rugova.

 

26.08.14

Düren(Vota: 4 . Mesatare: 2/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora