E diele, 19.09.2021, 08:48 PM (GMT+1)

Kryeshkrim » Shkreli

Frank Shkreli: Vrasja brutale e një gazetari

E premte, 22.08.2014, 08:07 PM


VRASJA BRUTALE E NJË GAZETARI

Nga Frank Shkreli

Të mërkurën, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama ndërpreu pushimet verore për të dënuar në mënyrën më të ashpër dhe më të theksuar vrasjen makabre, ekzekutimin me prerje koke të gazetarit të rëmbyer amerikan James Foley nga militantët terroristë, të të ashtuquajturit Shteti Islamik (ISIL), që vepron në territoret e Sirisë dhe të Irakut.  Në një deklaratë televizive të mërkurën pas dreke, Presidenti Obama, duke venë në dukje zemërimin e tij, si rrallë herë më parë në publik, tha se vrasja e gazetarit  James (Jim)Foley "ishte një akt dhune që tronditi botën mbarë", dhe shtoi se Shtetet e Bashkuara “do të bëjnë çdo gjë të mundur që të venë drejtësinë në vend”.  Presidenti Obama tha se "Jim Foley ka raportuar nga zona të vështira dhe të rrezikshme lufte, duke qenë dëshmitar i vuajtjeve të njerëzve anë e mbanë botës".  Presidenti amerikan theksoi   se veprimtaria e gazetarit Foley, i cili ishte marrë peng pothuaj dy vite më parë ndërsa raportonte mbi vuajtjet e njerëzve të pafajshëm në konliktin në Siri, "është në kontrast të thellë me ato që bëjnë vrasësit e tij.  Le të jemi të qartë për ISIL-in", shtoi Presidenti Obama. "Ata kanë shkatërruar qytete dhe fshatra të tëra, duke vrarë civilë të pafajshëm dhe të të pa-armatosur, në akte dhune prej frikacakësh".  Ata tha Presidenti Obama, "Kanë rrëmbyer gra e fëmijë duke i torturuar, duke i dhunuar dhe duke i trajtuar si skllevër."  Z. Obama tha se grupi terrorist ISIL ka "vrarë edhe myslimanët -- si të sektit sunni ashtu dhe shia -- me mijëra.  Ata kanë venë në shënjestër të krishterët dhe pakica të tjera fetare, vetëm e vetëm se pse praktikojnë një fe tjetër.  Ata deklaruan qëllimin e tyre për të kryer gjenocid kundër një populli të vjetër", deklaroi shtoi Presidenti Obama.  Në prononcimin e tij të ashpër dhe shumë të prerë kundër grupit ISIL, Presidenti amerikan tha se ai grup, "Nuk flet në emër të asnjë feje.  Numri dërmues i viktimave të tyre janë vetë myslimanët dhe asnjë fe nuk mëson vrasjen e njerëzve të pafajshëm. Asnjë Perëndi e drejtë nuk favorizon masakrën që ata bënë jo vetëm dje por për çdo ditë tjetër. ISIL nuk ka asnjë ideologji, me ndonjë vlerë njerëzore”, tha udhëheqsi amerikan. Ata deklarojnë", shtoi Presidenti Obama, "se janë në luftë me Shtetet e Bashkuara ose me Perëndimin, por fakti është se ata terrorizojnë fqinjtë e tyre", tha Presidenti Obama  në reagimin e tij ndaj lajmit për vrasjen brutale të gazetarit James Foley.

Presidenti amerikan tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara do të jenë "vigjilente dhe të pamëshirshme" në operacionet kundër grupit ISIL të cilat do të vazhdojnë, nënvijoi ai dhe u bëri thirrje irakianëve që të bashkohen për të përjashtuar këta terroristë nga komunitetet e tyre. Ai shtoi edhe se "as populli sirian, për fatin e të cilit raportonte gazetari James Foley, nuk meriton të jetojë nën hijen e një tirani ose nën kërcënimet e terroristëve" duke thënë se sirianët dhe irakianët " kanë mbështetjen tonë në luftën e tyre për një të ardhëme më dinjitoze", përfundoi presidenti Obama.

Vrasësit e James Foley kërcënojnë të gjithë gazetarët, vendas dhe ndërkombëtarë, të cilët kanë vajtur atje për të raportuar  mbi luftërat dhe terrorin kundër vendasve në atë zonë.  Këtë javë u publikua edhe një video që tregon Steven Sotloff, një gazetar  amerikan tjetër, fati i të cilit nuk dihet, por që merret me mendë se edhe ai është i rrëmbyer.

Në lidhje me këtë situatë, Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve, në një deklaratë të mërkurën, shfaqi shqetësimin e tij të thellë për të gjithë gazetarët që sipas tij -- shumica janë sirianë -- por që mbahen gjithnjë peng nga grupi ISIL, i cili ka rrëmbyer, ka vrarë dhe ka kërcënuar gazetarët në territorin që ai kontrollon.  Sipas Nën Drejtorit të Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, Z. Robert Mahoney, "Gazetarët e kanë ditur se Siria është vendi më i rrezikshëm për të punuar si gazetar, madje edhe para se t'i pritej koka  gazetarit James Foley-t".  Ai citohet në dekaratën e Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve se,"Pjestarët e Shtetit Islamik, që vranë James Folye, përdorin dhunë dhe kërcënime me qëllim për të mos lejuar raportimin e pavarur nga zonat që ata kontrollojnë."   Megjithëkëtë, shtoi ai, "Gazetarët sirianë dhe korrespondentët e huaj si Jim Foley janë të gatëshëm të rrezikojnë jetën, "në përpjekje për të qenë dëshmitarë", sipas fjalëve të një gazetarje tjetër amerikane Marie Colvin, gjithashtu e vrarë më heret në Siri.

Organizata për Mbrojtjen e Gazetarëve e cila ndjekë me vëmendje të drejtat dhe liritë e gazetrave në mbarë botën, thotë në deklaratën e saj me rastin e vrasjes së gazetarit James Foley, se gjatë dy viteve të fundit, Siria ishte vendi më i rrezikshëm në botë për gazetarët, ku përveç tij, thotë ajo, të pakën 69 gazetarë të tjerë janë vrarë gjatë atij konflikti, përfshirë disa që janë vrarë matanë kufijve të Libanit dhe Turqisë.  Organizata në fjalë nënvijon se gazetarët janë subjekt sulmesh nga të gjitha palët dhe se në një situatë që nuk ka ndodhur asnjëherë më parë, më shumë se 80 gazetarë janë rrëmbyer në Siri, gjë që nuk është shënuar asnjëherë më parë në botë.  Sipas Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve me qëndër në New York, përafërsisht 20 gazetarëve -- shumica e të cilëve janë sirianë – sot për sot nuk u dihet fati.

Të gjitha këto raste, thotë Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarve, venë në dukje rrezikun me të cilin përballen çdo ditë në punën e tyre, gazetarët dhe korrespondentët vendas dhe të huaj në zonat që kontrollohen nga grupi ISIL. Si rezultat, njerëzit e thjeshtë mund të pyesin, pasi dihen mirë rreziqet, atëherë pse shkojnë gazetarët në ato zona të njohura  mirë për veprimtari terroriste.  Ndoshta përgjigja më e mirë, por më e pabesueshme nga një nënë që posa ka humbur djalin e saj në dorë të terroristëve, vjen nga nëna e gazetarit James Foley, Diana e cila me lotë në sy tha për medien se, "Kurrë më parë nuk kemi qenë më krenarë për djalin tonë.  Ai dha jetën duke u përpjekur që t'i tregojë botës vuajtjet e popullit sirian".  Edhe Presidenti Obama lavdëroi gazetarin James Foley për kurajon e tij gazetareske dhe  për raportet e tija nga Siria, duke thënë se ai ka shërbyer si "dëshmitar" i vuajtjeve të njerëzve aq larg.  Ndërsa babai i James Foley-t, John Foley, kur u pyet se pse djali i tij kishte vendosur të shkonte në një zonë aq të rrezikshme për gazetarët, ai u përgjigj: "Pse futen zjarrëfiksit në një shtëpi të mbuluar nga flakët?  Ky, ishte profesioni i tij."

Ndërsa Kryetarja e Komitetit për Mbrojtjen e Gazetarëve, Sandra Mims Rowe, duke reaguar ndaj vrasjes së gazetarit James Foley, tha se, “Ai shkoi në Siri për t’i ekspozuar botës vuajtjet e popullit sirian, për të qenë dëshmitar i luftimeve në atë vend dhe duke bërë një gjë të tillë, ai luftoi dhe dha jetën njëkohësisht edhe për lirinë e shtypit.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora