E hene, 05.12.2022, 07:05 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Kolec Traboinit, Demir Krasniqit dhe... Islamit

E shtune, 02.08.2014, 04:00 PM


Kolec Traboinit, Demir Krasniqit dhe... Islamit

Nga Ilir Dardani

Kolec Traboinit:

Nuk ta permenda emrin duke te dhene mundesi te zgjedhesh mes injorimit dhe replikes.

Ne krahasim me ty mund te jem frikacak, megjithate jeta ime eshte jashte internetit dhe deri tani kam ditur ta menaxhoj sic duhet. Disa gjera jane te komplikuara, prandaj nuk ja lejoj vetes idiotesine.

Ta them tani qe te mos harroj: Trimi ne liri eshte budalla. Trimi jashte kohes se trimerise eshte i cmendur. Ti me kujton pak nga vetja kur isha 14-15 vjecar.

Llapaqitjet kunder personit tim tashme jane jashte cdo kohe. Une kam identitetin tim, une perfaqesoj ate qe shkruaj. Per me shume nuk me plase per askend. Vetem komunistet si ti merren me ''biografi'', ndersa une merrem vetem me ate qe bejne apo shkruajne njerezit.

Ismail Kadare eshte Nderi i Kombit Shqiptar dhe une kam te drejte ta mbroj me aq sa kam mundesi. Kadare eshte teper i madh qe t'i duhet ndihma ime, ne fakt nuk i duhet ndihma e askujt sepse flasin veprat, por une e mbroj per veten time sepse i perkas kombit ne fjale. Une nuk jam dhe nuk kam thene qe jam gazetar, shkrimtar, publicist dhe as analist. Jam vetem nje njeri qe shkruan me aq sa di kunder asaj qe gjykoj se eshte e keqe e perbashket.

Nuk eshte hera e pare qe katolikucet nuk kursejne asgje kunder meje. Nje Zef me ka kerkuar adresen qe te vije te me vrase, ndersa nje Zef tjeter me ka thene se ''ende mbaj ere myslimani, e cila s'do me ike kurre''. Qe te dy (dhe plot zefuce te tjere) jane viktima te injorances se tyre anadollake. Perjashto ekstremistet e vertete islamike, me katolikucet (jo me katoliket e vertete) kam pase problemet me te medha. Gjithsesi koken time kane dashur islamiket dhe bashke me ta edhe disa katolikuce. Mbase ky largimi im qe ne femijeri (edhe nga memedheu) nga kjo e keshtuquajtura fe islame eshte shqetesim i madh per katolikucet sepse jo kushdo meriton te jete i krishtere, edhe pse une jam vetem simbolikisht. Kuptohet qe une nuk e kam dhe s'do e kem kurre miresine e Krishtit, megjithate une jam i paster para Zotit (jo allahut) qe gjithcka shkruaj e bej eshte per te miren e shqiptareve.

Edhe ti je viktime e prapambetjes anadollake. Njeriu normal nuk rri vendnumero si ti, duke lehur here pas here per dicka te ster-shkuar tashme. Kadare nuk eshte problemi, nuk ka qene kurre, por tashme nuk duhet te jete as per mendje-coroditurit si ti. Perkundrazi, Kadare eshte zgjidhja e problemit qe kane krijuar shqiptaret, here me vetedije e here pa te.

Nje Zef tjeter thoshte qe ''Kadare eshte Perfaqesuesi me i Denje i Shqiperise Europiane dhe une jam me te''.  Ky ishte i Madhi At Zef Pllumi, i cili ishte ne dijeni te kritikes per Fishten dhe ishte i denuar politik. Ky ishte ai vizionari per te cilin kane nevoje katoliket dhe shqiptaret ne pergjithesi dhe jo per funderrimat si ti.

Kadarene nuk kam fatin ta kem mik personal. Nuk do te ishte cudi nqs do e kishte per turp mbeshtetjen time, si njeri i vogel qe jam. Por ne te njejten kohe ti je nje hic per te, vetem nje jo-ekzistence. Nga flete-rrufete e tua komuniste nuk ndikohet askush, as ata qe kane problem me Kadarene nga qe eshte nga Gjin(r)okastra, apo se eshte me i madhi i letrave shqipe (me Gjirokastren dhe Madheshtine duket qe ke probleme edhe ti). Jo vetem kaq, por eshte dhe, me mijera kilometra i shkeputur, Mendja me e Shendoshe e Kombit tone.

Gjithcka pozitive i vjen Shqiperise nga shqiptaret, por kur edhe nje njeri si ti, me shume eksperience jetesore, duke jetuar dhe ne Amerike, me fton ne duel ne mes te Tiranes, cfare mund te presim nga te tjeret?! Teza ime rifreskohet gjithnje: nuk duhet te jesh islamik qe te jesh anadollak. Pastaj ti nuk ke moshe per trimerira, je i moshuar tashme, sic nuk kam une dore per ty. Kemi rreth 3-4 dekada diference ne moshe, plus diferenca te tjera qe nuk ja vlen te permenden. Vetem tek trimeria mos u kap sepse ne cdo kohe e rrethane ti (me gjithe fisin tend) do te ishe nje Hic!

Une nuk bej kompromis me te keqen. Une nuk shkoj nga fryen era. Nuk e kuptoj dot anadollakizmin tend te koheve te fundit. Dje vajtoje ne menyre anadollakce per mos-lejimin e Turqise ne Bashkimin Europian duke lehur kunder Europes dhe po dje Kryeministri i Turqise, si islamiko-komunist qe eshte, pasi kishte shtypur me dhune protestat demokratike dhe ekzekutuar njerez, ndalonte faqet sociale ne internet sepse per diktatoret, si ai dhe si ti, kritika nuk ka vend per ekzistence, ndersa populli i tyre nuk mund te jete pjese e botes. Sot Zv. Kryeministri i Turqise thote qe femra nuk duhet te qeshe ne publik!

''Revansh historik''? Po, une e kritikoj islamin dhe me duket vetem nje ideologji vrastare, bazuar ne miliona fakte, por... une nuk kam bere thirrje per ''konvertim me dhune'' sic llap ti apo Olsi Jazexhi. Une nuk kam problem me njeriun, ne kete rast me shqiptaret myslimane, por vetem me islamin e tyre. Pastaj ''konvertimi'' do te ishte vetem Rikthim ne piken kulmore, ku shqiptaret u ndane nga qyteterimi i tyre.

Une nuk kerkoj ''nisjen e nje lufte fetare'', sic llap ti apo Olsi Jazexhi, por per te pacipet si ti dhe islamiket do te thote lufte sepse per ju vetem me gjak arrihet drejtesia, vetem plumbi eshte pergjigje. Nje karikature mjafton si arsye qe (per ty, katolikucet e tjere dhe islamiket) te derdhet gjaku. Ne kemi dy lloje katolikesh, ata katolikuce si ti qe merren me ''fise'' e ''burrni'', te cilet nuk kursejne as vajzat e pafajshme per gjakmarrje dhe nga ana tjeter ata te frymes AtZefPllumiane. Meqe ''ra ky mort e u pame'', vetem shkrimi im per Marien qe vrate ju ''fiso-burrat'' eshte lexuar pothuaj gjashte here me shume se te gjitha materialet e blogut tend gjate gjithe ekzistences se tij.

Duke pranuar qe ti je nje anadollako-ballkanas, nuk cuditem as kur me akuzon edhe si ''agjent serb qe ka mision percarjen e shqiptareve''. Akuza te tilla jane te pranishme gjithmone, por numeri i tyre eshte zvogeluar qe kur islamiket kane mesuar se ekzistojne faqe islame ne gjuhen shqipe te hapura dhe te mirembajtura nga serbet. Serbet duan nje Kosove islamike sepse vetem ne kete menyre kane shpresa per rikthimin e ''djepit te tyre''. Megjithate kjo akuze e dale edhe nga ti me acaron pak dhe nqs do isha primitiv si ti do te t'i pshurrja turinjte, aty ku do ti, nes mes te Tiranes. Futja e ''serbit'' eshte menyre per te me mbyllur gojen ne lidhje me problemin e jashtezakonshem islamik ne trojet tona. Sipas mendjes tende te perdhunuar nga HaxhiQamilet, une nuk mund te jem shqiptar dhe kunder islamit, sepse sipas ju kelysheve islamiko-katolikuce islami eshte ekskluzivitet i shqiptareve dhe kushdo qe e sulmon eshte serb, grek apo rus! Ti je edhe me i poshter se islamiket.

Ti ke problem edhe me Tropojen, per te cilen flet gjithe neveri. Njeriu nuk mund te jete krenar per nje bashkesi qe perbehet nga njerez te ndryshem, por ne te njejten kohe te bej te ditur se une nuk e kam per turp te jem tropojan, perkundrazi, jam krenar sepse, edhe pse vend i vogel, gjithmone kemi pasur dhe kemi perfaqesuesit tane ne shqiptari. E nqs e krahasojme fuqine atdhetaro-intelektuale tropojane me pafuqine kur behet fjale per numerin e popullsise ne shfaqemi ne krye te listes se Nderit. Pervec te tjerash, te vdekurit ne Tropoje i kane varret e perbashketa, pa dallime fetare. Po ne Shkoder!? Pyes kot, se ne fund te fundit c'lesh shkodrani je ti!

E sa per ''ikjen pa lene gjurme'', une nuk jetoj per emer dhe interesi im personal eshte zero. Une shkruaj ne Zemra Shqiptare, ku edhe lexohem mjaftueshem, por edhe gjej perkrahje... e shumica e tyre jane te pakten me emra myslimane. Shqiptaret e ndershem po ringjallen cdo dite sepse e kuptojne qe sot eshte koha te vejne veten e tyre ne krye te interesave te tyre dhe jo Turqine, arabet apo islamin!

Demir Krasniqit:

Me keqardhje, por nuk e kam ndermend ta anashkaloj.

Kengetari dhe profesori Demir Krasniqi ka thurur keto vargje: ''Kush ndërron emër, kush ndërron fe / Ai, ndërron komb e ndërron atdhe! Ai, ndërron  gjuhë e ndërron  kulturë / Por, njeri nuk bahet kurrë!''

Tani lind nje pyetje e gjysem: Mos e ke fjalen per te paret e tu dhe per pjesen derrmuese te shqiptareve, myslimane si ti, te cilet nderruan emrat dhe fene pas pushtimit islamo-osmano-gjakpires?! Pra, ti dhe shumica e shqiptareve, sipas teje, kane nderruar komb e atdhe dhe nuk behen njerez kurre! Ke te drejte ndoshta... edhe me nderrimin e gjuhes (e masakruar nga islamo-turko-arabizmat) dhe kultures (meko-katundare). Pra, 95% e shqiptareve te Kosoves jane myslimane nga feja apo thjesht nga emer-mbiemrat. Kuptohet qe keto jane burime islamiko-shefqetiane sepse kjo shifer eshte shume me e vogel. Intelektualet e vertete te Dardanise e kane per turp te merren me islamlliqe, por disa prej tyre kane shkuar me tej duke i shqiptaro-europianizuar emrat apo mbiemrat e tyre.

Shqiptaret kishin emrat dhe mbiemrat e tyre, por pas pushtimit islamo-osman i turko-arabizuan. Disa nga shqiptaret e sotem, duke njohur te shkuaren, te tashmen dhe duke menduar te ardhmen e tyre vendosen qe te rikthehen tek vetevetja. Pra, ndryshuan emra ose mbiemra duke sheruar nje plage shekullore. Edhe une ndryshova mbiemrin tim. Pavaresisht se emra-mbiemra pakistanezo-somaliane kane pasur dhe kane njerez te medhenj te kombit tone, trashegimia islame eshte nje poshterim kombetar qe duhet c'poshteruar.

Ti te pakten nuk thua qe t'i vrasin ata qe kane nderruar fene, sic predikon profeti yt.

Ne vargjet e tua shfaqet dhune psikologjike islamike, ku eshte i natyrshem kalimi nga shqiptarizmi ne islamo-turqizem, por i panatyrshem, i papranueshem, rikthimi nga islamo-turqizmi ne shqiptarizem.

Osmani eshte rikthyer te Mani, Hasani eshte rikthyer te Nengurra, Bakiu eshte rikthyer te Albani, Bajrami eshte rikthyer te Gjergji, Naseri eshte rikthyer te Lisi, X dhe Enveri jane rikthyer te Gjoni. Ku ka me bukur? E pse duhet te percmohen edhe nga nje profesor?! Mbase ke menduar se e ke arritur majen, por njerezit e tille nuk qendrojne ne nje vend dhe fillojne zbritjen.

Qe nga viti 2008 bashkepunon me Zemra Shqiptare, por ti nuk ke as respektin me te vogel per punen tone. Ne i kemi mirepritur dhe perkrahur te gjithe ata vizionare qe shqiptarizojne emrat sepse tregojne fisnikeri arberore dhe japin nje mesazh hyjnor per mbare shqiptaret. Krejt papritur na shfaqesh ti, si nje rrufe ne qiell te paster! Jo i dashur profesor, ti nuk je ai qe u duhet shkollave tona. Te mbrosh identitetin mongolo-islam te nje populli ne Europe eshte antishqiptarizem i terbuar. Ti ke pasur fatin, mbase merite e te pareve te tu, qe te jesh Krasniq dhe ky fakt do duhej te ishte fuqi shtyrese per te perkrahur te gjithe ata/ato qe shqiptarizohen.

Ne fund te bejtexhillekut shton: Kush ndërron  gëzofët mot pas moti / Do t’ mashtrohet   kot së koti! / Njerëzit e tillë i mallkon Zoti / Buka e shqipes dhe Kastrioti!

Mbase ai djalli (allahu) qe ka hyre ne mes botes myslimane duke i udhezuar te vrasin pameshirshem njeri-tjetrin i mallkon, por ai Zoti i vertete i bekon. Keta  EmerFeNderruesit kane bekimin e Zotit te Shqiptareve, Gjergj Kastrioti. Si mund te mallkoje ''buka e shqipes'' shqiptaret qe nga emer-feja e pushtuesit jo-shqiptar largohen?! Si mund te mallkoje Kastrioti shqiptaret qe zhdukin emrat e armiqeve te tij - Mehmet Muratave - dhe pagezohen me emrin e tij?! Nuk arrij ta besoj se kjo drame trurore islamike te paska pushtuar edhe ty!(Vota: 281 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora