E shtune, 25.03.2023, 04:52 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shpella - Islamushja - Kercimi - Qente - Izraeli - Kalifi - Islami

E shtune, 26.07.2014, 04:00 PM


Shpella - Islamushja - Kercimi - Qente - Izraeli - Kalifi - Islami

Nga Ilir Dardani

Normalitet shpellaror

Qe te mos keqkuptohemi: Une nuk i fus te gjithe shqiptaret ne nje thes. Ka plot shqiptare te mire. Por... shqiptaret e mire jane minoritet sepse: Ka shume ekstremiste islamike, ka shume myslimane te pacipe qe jetojne si fshataret e vendeve arabe te shekullit VII, nuk duhet anashkaluar fakti qe islami nder shqiptare eshte nje pacipesi ne vete, ka shume tradhtare qe kane mohuar identitetin e tyre duke i thene Lamtumire emrit dhe mbiemrit, edhe kafsheve shtepiake shqiptare u kane vene emra turko-arabesh (thirrje e perseritur: rikthejeni veteveten, hidheni ne plehra trashegimine islamike!), edhe fruta-perimet jane islamizuar, edhe burimet,  lumenjte e liqenet, edhe lindjet i kane islamo-turqizuar, edhe vdekjet. Pervec turpo-tragjedise (edhe Komedi e Zeze) islamike te kombit shqiptar apo ish-shqiptar, ne kemi edhe shume diktatore komuniste sepse vetem diktatori mund te kete nostalgji per diktatorin apo diktaturen. Te gjithe nostalgjiket qe vleresojne diktatorin apo diktaturen jane Stalino-Enveriste, pa harruar as ata qe pretendojne te shfajesojne nje njeri te cmendur duke permendur nje Hidrocentral apo Universitet. Ka lloj lloj shtaze (kafshe te nderuara, ju kerkoj falje, asgje personale!) qe jeton ne vend te huaj dhe vlereson Enver Hoxhen, i cili do i kishte pushkatuar e lene pa varr vetem per largim nga memedheu. Askund ne Europe nuk gjen shtaze te tilla. Pervec islamiko-myslimano-komunisteve kemi edhe nje numer rekord kriminelesh te te gjitha fushave te krimit. Kudo ku kane shkuar shqiptaret e kane ndyre emrin Shqiperi. Krime ne familje? Shqiptaret? Sigurisht qe po! Jemi njesha! Ca mendove ti?! Vetem shqiptaret vrasin per nder ne Europe (+ emigrantet myslimane - armiq te perbetuar te femres)! Epo Nder do te thote shume per ta sepse... E? Shaka! C'lesh nderi mund te kete Mahmuti qe femijet i quhen Mahmudije e Abdilaqim?! Kemi 600 vjet te pushtuar nga islamo-osmano-turqit (ende nuk jemi cliruar), por... pothuaj askush nuk thote se jam turk! Doni respekt? Atehere pranoni qe jeni mbetje osmane nga origjina sepse vetem ne ate menyre do te gjeni mirekuptim. Nuk mund te vazhdoni te mbroni pushtimin gjakor e te ndyre osman si shqiptare! Mbrojeni si turq nqs ju ka mbetur sadopak dinjitet njerezor!

Romance nga Islamushja!

Ulur ne shtrat. Veshur nje fustan roze-kuq. Pak kofshe qe duken. Shikim provokues. Nje ''eja'' artistike. Ky eshte mini-profili pamor i nje vasheze te talentuar ne artin shkrimor. Cfare ka ketu qe nuk shkon? Asgje, por nuk mbaron me kaq, sepse ajo mbane Ramazanin ne shtrat... me falni, ne shpirt (por shpirtin e ka ndare me boten), sic mbane edhe nje shishe me vere diku tjeter. Vashez romantike. Krejt e natyrshme ne kontinentin e zhvilluar ku jetojme, por jo edhe ne kontinentin islamik. Gjysem ''lakuriqesi'' dhe alkol. E cfare duhet t'i besh me shume allahut qe te te thuperoje (kamxhik) apo guroje (vrase me gure) nepermjet te derguarve te tij?! Une gjithmone kam neveri per islamofilet dhe jam shume krenar per islamofobine time, sepse do te isha idiot nqs nuk do gjeja arsye te pafundme per te sulmuar neverine dhe mbrojtur krenarine. Me islamofilet nenkuptoj meshkujt sepse kjo fare feje femren e masakron. Islami mashkullor ne diten e tij me te mire thote: Rraheni bashkeshorten por pa prezencen e femijeve! E shikoni qe edhe islami e do femijen. E? Epo tani... e rrahura e rrahur eshte... maksimumi vjen vdekja dhe pas saj parajsa, ne te cilen premtohet shume per femren: do jete vete e shtatedhjetetreta ne shtratin allahtor te nje mashkulli mysliman. ''Kujdesi'' per femijen ka lindur me islamin. Fakt? Po! Muhameti eshte martuar me nje femije te moshes 6-vjecare, por duke qene njeri i Zotit, me falni, i allahut, e ka pritur per tu rritur per 3 vjet rresht (kuptohet qe kishte gra te tjera, gjate karrieres se tij seksualo-martesore ka pasur te pakten 11 gra). Pasi qe vajza e vogel me emrin Aisha u rrit dhe u be... femije ai beri dashuri me te. E? Jo jo, ai e perdhunoi ate sepse ''berja dashuri me femije'' nuk ekziston, nuk eshte as ne fjalorin njerezor te botes jo-islamike. Po po, islami e do shume femijen prandaj i detyrojne te lexojne kuranin dhe te xhihadistohen me urrejtje qe ne vegjeli per popujt jo islamik. Kurani u tregon femijeve se izraelitet dhe jo-myslimanet jane ''derra'' dhe ''majmuna''. Femra nuk ka te drejte te merret me islamlliqe sepse islami eshte armiku i pameshirshem i saj. Le ta mbajne speciet mashkullore si simbol te urrejtjes ndaj nenes, motres dhe bijes se tyre. Propaganda femerore islamike eshte derdhje lotesh per mos-zhvillimin e prapambetjes, turpit dhe fatkeqesise kombetare, eshte krim i madh moral dhe me shume se kaq. Femra shqiptare, fale tradites orientale, eshte paragjykuar e shtypur deri ne ditet e sotme. E kam shume te veshtire ta pranoj femren si avokate te islamit sepse lehtesisht lind paralelja jo-natyrale mes xhelatit dhe viktimes se pafajshme.  Zonjusheza simpatike duket qe ka pasur fatin qe te mos kete eksperience personale me islamin e vertete. Koleget e saja te ‘’profesionit femer’’  ne vendet islamike martohen me dhune dhe pa u bazuar aspak tek dashuria, pelqimi, deshira dhe mosha.  Edhe shitja e vajzave nga prinderit apo shkembimi me bageti eshte ne mode. Ti ke bere asgje por islami te denon me vdekje. Asgje nuk ke bere... por nqs do ishe aty ku eshte islami i vertete ti s'do ishe me! Zot, c'fatkeqesi do te ishte per ty, pse jo edhe per mua. E di qe do me lexosh prandaj te keshilloj te mesosh per kete fene tende duke nisur nga rrenja, te fillosh ndertimin e ures qe lidh trurin tend me realitetin islamik apo islamin e vertete.

Kerce ti nqs do vdekjen!

Keto jane dy motra nga Pakistani, Noor Basra, 15 dhe Noor Sheza, 16 vjece. Nuk jane me! As nena e tyre nuk eshte sepse edhe kjo i bie te jete femer! Edhe pse te mbuluara me lecka primitive islamike e deshen jeten. Kercejne ne shi. Kercim i fundit. Iku buzeqeshja. I vrane per nder sepse per harbutet islamike kercimi eshte i pamoralshem. Vrasjen e tyre e urdheroi vellai i tyre. 5 meshkuj armatosen per te vrare 3 femra. Morali i vrasjes triumfon mbi ate te nje kercimi. Kercimi Turp e Vrasja Nder! Kercimi Krim i Jashtezakonshem saqe te humb vetedijen, apo thjesht nje bilete per ne parajse? Po, kjo e fundit sepse vetem gjaku i njeriut te pafajshem te con ne parajse... kete e tregojne gjithnje myslimanet. ''Ehu... sa njerez vdesin neper bote'' mund te thoni shume nga ju. Por, mendoni pak, sikur te ishit ju para automatikeve dhe te vdisnit kot! Nga vdekje te tilla ai qe eshte njeri e humb pak nga vetja.

Qente lehin sepse Shqiperia eshte vendi i tyre

Kelyshet komuniste te djeshem jane demokrate te terbuar sot. Per nje arsye jo personale nuk do te permend emrat e dy qenjeve te gjalla qe vazhdimisht lehin kunder Kadarese. Kuptohet qe korit pleheror i shtohen edhe ca nen-qenje gjysem te ngordhura. Njeri ishte Mesues i Mesimeve te Partise Komuniste dhe jetoi rreth 4 dekada ne ate sistem. Tjetri nje gjysem-kineast i Kinostudios Komuniste Shqiperia e Re. Ndonje problem gjate komunizmit? Jo, qetesi, thjesht jetuan, qe do te thote se nuk ishin kunder monizmit. Fajesoj mesuesit dhe kineastet? Jo, aspak... sepse ashtu ishte koha. Vdekja eshte e frikshme dhe e dhimbshme - ka pasur dhe do te kete lote hidherimi. Kadare mbijetoi dhe per te mbijetuar eshte dashur edhe ndonje vjershe per partine sepse disa nga veprat e tij ishin shume problematike per sistemin. Kadare eshte Pena me e Shquar Shqiptare e te Gjitha Kohrave dhe nje nder me te Medhenjte e Botes. Eshte me i Madhi, aq i madh saqe as komunizmi me i eger ne Europe nuk e mundi dot. Po, duket qarte qe At Gjergj Fishta nuk eshte nje nder poetet e preferuar te Kadarese. Preferenca eshte dicka personale dhe nuk mund te imponohet. Po, Kadare ka qene i ashper me Fishten... por nuk duhet harruar qe ishte brenda kafazit komunist. Pastaj, ju merhumet e permendet per mire Fishten gjate atij sistemi harbutist?! Jo, as qe behet fjale. Pra, ju kerkonit vdekjen e tjetrit, ne njejten kohe per veten tuaj e deshet shume jeten. E deshet shume o merhumeza sepse nuk e kundershtuat Kadarene duke mbrojtur Fishten ne kohe reale. Tani kur kemi liri te fjales shfaqeni ju me idiotesine tuaj perverse. Fishta padyshim qe eshte nje nder shqiptaret me te medhenj te historise kombetare, por edhe ai ka qene njeri dhe ka gabuar. I lire ishte Fishta kur i tha Europes ''Je Kurve'', duke fyer nje Kontinent. Vetem kaq? Jo, sepse kjo eshte fyerje e dyfishte: nje kontinent dhe nje gjini (femerore). I lire ishte Kadare kur Europen e quajti Shtepine Tone Natyrale. Njeriu vleresohet ne liri.

Nga Izraeli ne Kosove

Edhe pse disa prej tyre mund te behen terroriste islamike, ata sot jane te vegjel dhe nuk e meritojne vdekjen. Izraeli ka te drejte te mbrohet dhe ne luften per mbijetese kuptohet qe do te kete edhe viktima te pafajshme. Terroristet e Hamasit sulmojne... pastaj fshihen mes femijeve e grave, ne shkolla e xhami. Aty ku nuk ka islam (perjashto Rusine) gjithmone eshte e mundshme paqja. Aty ku ka islam urrejtja per jo-myslimanet eshte e madhe, por nuk pershkruhet dot urrejtja ndaj popullit me te mencur ne bote. Izraeli eshte dhe do te jete aty sepse bota do te ishte shume me e verber pa izraelitet. Jo vetem per hir te njerezise por edhe te interesit ne duhet te jemi te gjithe me Izraelin. Populli i Izraelit eshte deshmia se Zoti ekziston, pavaresisht dramave te medha historike apo aktuale qe ka perjetuar ky popull. Ne shqiptaret po vuajme per nje Nobel te trete, ndersa izraelitet kane 193 te tille. Nga 855 fituesit 193 jane me origjine izraelite, ose 22%. E gjithe bota se bashku 78% ndersa Izraeli vetem 22%! Pak Izrael meqe jemi ne kohen e teknologjise: Pa Izraelitet ne s'do kishim celulare dhe as kompjutera (dhe as antiviruse). Pervec te tjereve, edhe islamiket i perdorin. Deputeti i Kosoves Gezim Kelmendi (mijera llumra e kane votuar per here te dyte, po po, Llumra) bente thirrje nga FaceBook-u i izraelitit Mark Zuckerberg, duke perdorur telefonin apo kompjuterin e izraeliteve, per bojkotimin e pijeve amerikane (Coca Cola, Fanta etj.) qe jane prodhuar nga izraelitet, si perkrahje per Palestinen. Nderkohe eshte e fresket deklarata antishqiptare e ambasadorit te Palestines ne Beograd. Duke toleruar tmerrisisht shume mund te them se shqiptaret jane si femijet, i gezon me shume nje cokollate (xhami) sesa nje bilete per t'i shkuar shkollimit ne fund (investimet marremendese te arabeve ne Serbi). Keta jane shqiptaret, kaq dine dhe kaq bejne. Nuk dine mjaftueshem, ndodhen diku mes injorantit dhe idiotit. ''Qat gjami qaty bre''!

NenRepublika SuperIslamike e Kalifit Ibrahim

Xhihadistet e Shtetit Islamik, te cilet edhe Shqiperine (jo fort pa te drejte) e kane ne harten e tyre te pushtimeve, sapo kane dale me nje ultimatum per ata pak te krishtere qe ka Iraku: behuni myslimane, paguani takse te rende ose largohuni. Perndryshe shpata jone u con ne varr! Shpata? E njohim shpaten islamike ne shqiptaret, apo ne ish-shqiptaret, sic njohim taksen dhe largimin. Te krishteret u larguan sepse jane te krishtere, por islamiket e ISIS (Suni) kane probleme edhe me myslimanet Shia sepse keta te fundit nuk jane myslimane mjaftueshem. Eh... c'bote ndryshe do te kishim sikur mos te ekzistonte islami. Megjithate nuk mund te jem vetem negativ sepse ne kemi liderin tone te ri, pasardhesin e Muhametit, Abu Bakr al-Baghdadi - Kalifin Ibrahim. Ky Pasardhes besoj se do jete i besueshem per shqiptaret sepse ka shume te perbashketa me profetin dhe sulltanet. Vret e pret pa i levizur cerpiku! Ai meriton nderim edhe me te madh se sulltan Murati apo Mehmeti. Dhe kur  shikoj se sulltanet pushtues kane mbetur gjalle neper xhamite e shqiptaruceve, me lind nje ide gjeniale: Propozoj qe Shqiperia te triumfoje duke marre emrin e Kalifit Ibrahim dhe te njihemi si NenRepublika SuperIslamike e Kalifit Ibrahim. Ky do te ishte emri meritor sepse keta jemi ne, nje popull i trashe qe, larg cdo imagjinate, vrasesit pushtues i shnderron ne shenjter. Komandantet e Ushtrive Pushtuese, Sulltan Murati e Mehmeti, qe kane Vrare Qindra Mijera Shqiptare ne Trojet e Tyre kane Xhamite me Emrat e tyre.  Po c'lidhje ka Zoti me pushtime e vrasje o trashesi shqiptaruce!? Ka ne fakt dhe i bie qe trashesia te jem une! Ka sepse cdo pushtim, dhune e vrasje del nga xhamia. Edhe Kalifi yne Ibrahim ka qene hoxhe dhe vazhdon te jete. Asgje me shume se nje '' NenRepublika SuperIslamike e Kalifit Ibrahim'' nuk meritojne shqiptaret, nga ata qe ngordhin me vetedije nga uria (te ndikuar nga tekat e nje perverso-vrasesi) deri tek ata qe vith-perpjeten ne xhamite e vrasesve monstruoze. Nuk permenda brutalet, por thjesht te pacipet.

Islami ne Aksion

Religjioni i Paqes vazhdon me paqen e perditeshme. Ne 28 ditet e para te muajit te Ramazanit kemi 220 sulme terroriste, 30 prej te cilave sulme vetevrasese. Si pasoje kemi  2065 te vdekur dhe 1631 te plagosur. Te gjitha krimet monstruoze jane kryer ne emer te islamit. Ne emer te religjioneve tjera vazhdojme te mos kemi krime.

Kenaqesia Islamike

Duket qe jane mesuar me pak ne jete, por mbi te gjitha jane te derrmuar nga ekonomia trurore. Varferia e trurit tek keta shqipfoles eshte per t'u qare. Nuk ka luftra qe behen per ''qejf'', por keta idiote te ketij fare allahu nuk kane as seriozitetin e bagetive. C'kenaqesi bre:
(Vota: 187 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora