E diele, 28.02.2021, 07:36 AM (GMT)

Lajme

Agim Gashi: Ferizaji qyteti i djegjeve të librave

E merkure, 16.07.2014, 06:14 PM


FERIZAJI QYTET I DJEGJEVE TË LIBRAVE!

NGA AGIM GASHI

Gjyqi Komunal i Ferizajit në kohën e monizmit serb, bie vendim që të digjet libri me poezi i poetëve të rinjë nga Ferizaji. Dhe u dogj publikisht ai libër, ndersa poetët i shpalli armiq, nacionalist e irridentist.

Në Komogllavë i digjen librat e Rrahim Sadikut nga vetë komogllavasit. Shkakun se di.

Digjet Libri i Ben Blushit sepse kritikonte Enver Hoxhen. Publikisht si në kohrat më të egra të fashizmit.

Tani digjet libri i Veton Surroit

Po të ishin në frymën demokratike dhe kombëtare, këta njerz që djegin libra e flamuj, do të dilnin me libër kunder librit e jo me zjarr.

Zjarri nuk është zgjidhje efikase askund sepse Zoti nuk thotë digjuni e hasmohuni. Nuk e di çfarë të ardhëme po ua servirim brezave të ardhshëm duke ju dhuruar skena me djegje librash.

Të cekim se edhe Enver Hoxha digjte libra.E filloi me At Gjegj Fishten.

Kah po shkon Kosova më flakë e tym, me djegje librash e flamuj, me vrasje, dhak e varre?(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora