E premte, 02.12.2022, 03:56 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Asllan Dibrani: Gjermania fiton titullin e katërt

E hene, 14.07.2014, 06:48 PM


Gjermania fiton titullin e katërt me  finale dramatike në Rio de Janeiro kundër Argjentinës

Nga Asllan Dibrani

Finale dramatike  u zhvilluar kundër Argjentinës nga  Gjermania ku  edhe  fitoj  titullin e  katërt botëror për vitin 2014.

Kjo ishte një luftë tepër e vështirë  e ashpër për ekipin e Joachim Löw, Një    taktikë  dhe luftë tepër e djersitur  dhe me  sakrifica të pa para ,   por  në fund të fundit mbizotëroi në finalen e Rio de Janeiro, ekipi  i skuadrës gjermane   pas  shtyrjes  së lojës  dy here  nga !5 minuta. Finalja   triumfuese nga  Gjermania ma së miri   tregoj kulturën e vet që posedon si shtet , si komb, po edhe si  sportistë në     fushat e betejës  për fitore.

Sportistët   luftarak siç ishte edhe kjo ndeshje që lojtarët   argjentinas   gjithmonë ishin ata qe  i thyenin  normat e sportit  dhe rregullat e tij. Kjo është padyshim një nga sfidat më emocionuese qe çdo minutë ka pas diç tërheqëse , qe  i ka pushtuar zemrat e tifozëve  qe ishin prezent, po edhe atyre miliona njerëzve qe nuk ishin spektator  të stadiumit “Marakana”   në Rio De Janeiro , kampionatit botërorë , që ishin pran ekraneve te TV-së.. Të dy këto dy skuadra ndaj njëra-tjetrës shfaqen  një rivalitet  luftarak të futbollit  , po edhe u ballafaquan qe nga  minuta e pare  deri i në të fundit me gjithçka: gola  e  shkëlqyer, kartonë të kuq, zënka, turpërime, dhe tension , por  fundi rezultojë me  fitoren e Gjermanisë mike si triumfuese .Kësaj fitoreje ju gëzuan edhe shqiptarët  anekënd   botës  që një numër ishte prezent në përcjelljen e ndeshjes. Prezentë ishte edhe Kancelaria gjermane Angela Merkel dhe presidenti Joachim Gauck për finalen e Kupës së Botës midis Gjermanisë dhe Argjentinës

Ky popull  i kategorisë XXXXL, po tregohen gjithnjë  popull  ma i arritshëm    të gjitha fushat , si në ekonomi , politikë,  kulturë,  po edhe në sport që me mjeshtërinë  dhe kulturën  e rregullave në sport gjunjëzuan   kundërshtarin e vet Argjentinën , me çka argjentinasit gjithnjë ishin nxitësit e skenave rrëqethëse me shtyrje , kapje për fanelle,  goditje te qëllimshme, të cilat lojtaret gjerman  pësuan lëndime të shpeshta. cilat lojtaret gjerman  pësuan lëndime të  shpeshta .

Luftëtarët e  futbollit  nga skuadra gjermane ishte , ajo qe luajti  e qete  duke  i rezistuar  sulmeve   te shpeshta edhe me  qellim   ku nuk shpëtuan edhe pa u përgjakur . Përkundër këtyre pa rregullsive ndaj  gjermanëve,  vet  argjentinasit   u gjunjëzuan  dhe    humben finalen e  botërorit te sivjetme të futbollit me çka shumë   simpatizant   u panë të përlotur dhe të demoralizuar nga ana argjentinase . Po lotët nuk u shpëtuan edhe   gjermanet nga gëzimi ,por ma i  gëzueshmi ishte   përfaqësuesit e skuadrës gjermane. Loew dhe Bastian Schweinsteiger superiore.  Lotët e gëzimit i  ndanë  duke u përqafuar me  lojtarët e vet   deri sa  u shpall rezultati i kampionatit   botëror.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora