E diele, 28.02.2021, 07:40 AM (GMT)

Kulturë

Drita Lushi: Dy jetë

E premte, 04.07.2014, 07:05 PM


DRITA LUSHI

Dy jetë

Jenlës, për ditëlindje

Unë kam dy jetë,

Njërën e jetoj, e prek e ledhatoj,

më jep frymë, i jap ditë e vite….

Tjetra, ështe Jeta pa të cilën jeta e përditëshme,

Do të ishte një ferr,

Do të ishte një mos’jetë,

Një trishtim i mbjellë në kopshtije djerrë

Tjetra, është më e çmuar se jeta ime,

Që më hedh e më pret në prehër si të dojë.

Tjetra, është jeta që më mban në jetë,

Ime bijë, është jeta tjetër.

Unë s’kam dy jetë.

por do jetoj dy,

për ty.

Bijë.

 (Vota: 14 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora