E shtune, 25.09.2021, 08:29 PM (GMT+1)

Mendime

Asllan Dibrani: Burg i përjetshëm për shqiptarët

E merkure, 02.07.2014, 06:52 PM


Burg i përjetshëm ndaj  shqiptarëve në Maqedoni,  fryrje zjarri  dhe vet shkatërrim!!!

Nga Asllan Dibrani - art@asllandibrani.com

Shqiptarët e Maqedonisë u dënuan për shkaqe politike në të gjitha kohërat, po edhe ky  montim perfid po vazhdon edhe në ditët  e sotme !Këtë akt të turpshëm   të shtetit  artificial të Maqedonisë ,  po e  ndihmon edhe politika dyfytyrëshe në  forcat  mercenare  nga radhët e lidershipit shqiptar  që po heshtin pran  një drame  tragjike       popullit shqiptar në Maqedoni . Mercenarët   shqiptar     pozicionuar në kolltukët  e   but në shërbim të armiqve dhe të pushtuesve sllavo-maqedon  të tokave shqiptare,  po  qon   edhe ma tutje këtë sfide  rrëqethëse  drejt një  vetrobërie    në kooperim me interesat e tyre  personale me ato kolektive të Maqedonisë si pushtues të pa skrupullt në shekullin e 21-të kundër shqiptarëve.

- Procese në vazhdimësi  i montimeve  ,intrigave, akuzave pati gjithmonë   gjatë historisë, siç patëm rast ta përcjellim edhe rasti   ma të fundit mbi    gjykimin  si  proces i  montuar, për gjashtë  persona të akuzuar në rastin “Monstra” që u kurorëzua një dënim i turpshëm kundër  shqiptarëve  në Maqedoni me burg të përjetshëm.

Monstra: Shpërthejnë lotët në gjykatë, pas dënimit me burg të përjetshëm (Video)

-Me burg të përjetshëm,u dënuan Halil Demiri, vëllezërit Afrim dhe Agim Ismailoviq, Fejzi Haziri, Haki Haziri dhe Sami Luta, nën akuzën se kanë kryer vrasjen e pesëfishtë që ndodhi më 12 prill të vitit 2012, afër liqenit të Smilkovcit. Ata janë dënuar për veprën më të rëndë, “terrorizëm”, nga e cila i shfrytëzuan   të gjitha paragrafët  dhe nenet  e ligjit  të shtetit ish jugosllav të Serbisë. Procese të tilla  u bënë edhe në Kosovën e viteve  të 81-ta,që isha edhe vet  ish i burgosur politik për realizimin e të drejtave tona shqiptare  në Kosovë! Ky dënim  drastik sikur nuk u prishi tymin e duhanit,   partive politike shqiptare   dhe liderëve shqiptarë në Maqedoni!?. Ata  janë bërë pjesë  e përbashkët  diskriminuese kundër interesave të shqiptarëve. Partitë dhe  liderët shqiptarë  janë një turp   i kohës    nuk reagojnë kundër një grusht sllavësh  në torturat , vrasjet dhe     përndjekjen e shqiptareve nga trojet  e veta. Një politikë   aktuale  në terrorizimin e shqiptarëve   duhet ta shohin e dhe instancat ma të larta  në nivel të   shteteve të Ballkanit dhe   të Evropës. Duhet te  analizohen   një sere aksionesh dhe reprezaljesh që po zhvillohen kundër popullit shqiptar dhe pikërisht ky  rast i këtyre  djemve që  në një mënyrë  janë   viktimë  e   politikes sllavo-maqedane e kurorëzuar  me mercenaret qyqarë shqiptare, që  luajnë rolin e  pushtetarëve  përkrah   sllavoma-qedonasëve që po i cenojnë   liritë dhe të  drejtat  politike të shqiptarëve në Maqedoni.

Monstra: Shpërthejnë lotët në gjykatë, pas dënimit me burg të përjetshëm (Video)

Gjykimi i tyre do te jete  turpi  për shqiptarët   shekullit  e 21-të!!!???

-Ky projekt u konstruktuar shumë më herët nga  shteti maqedonas , vet i vranë fëmijët e tyre për t'i akuzuar e dënuar shqiptarët. Ky është thjesht montim politik , nuk ka të bëjë aspak me vrasjen e maqedonasve nga ky grup i shqiptarëve. Kështu veproj edhe Beogradi në Kosovë gjatë sundimit të tyre mbi Kosovën, siç ishte rasti i Martinoviqit në Gjilan që e futi shishen në zorrën e trash, me ç'rast   u dënuan shumë shqiptarë deri sa u zbardh rasti !!!

Kjo politikë e shtetit maqedonas  dhe e mercenarëve shqiptarë, ndaj shqiptarëve të Maqedonisë duhet të dënohet dhe të ndëshkohet mesa vijon:

1. Një grusht shtet Maqedoni  mos të lihet i lirë  të qeverise ma shqiptaret autokton në trojet e veta.

2. Tu tregohet se ku e kanë vendin maqedonasit  e shtet artificial  nga popullata  bullgare dhe sllavo-greke, vllehe  etj.

3. Urgjentisht të  bëhen ndryshime në  përgatitjen e vetëdijes  së popullit shqiptar që mos të mbesin vegla  të huaja as  të një grupi   ekstremist islamik qe përpiqen ta  asimilojnë atë popull nga shqiptar në  turq ,ortodoks , mysliman e teza tjera të rrezikshme për një popull me një histori  në vete.

4. Shqiptarët   duhet të deklarojnë se ky rast është i montuar  si proces politik  të reagojnë me  demonstrime të ndryshme  ndërkombëtare    ta kthejnë në rishqyrtim  këtë  aktgjykim aq   drastik dhe  antishqiptar.

5. Të japin përgjegjësi Menduh Thaçi i PDSH si opozitë dhe shërbëtor  i qeverisë  aktuale  që nuk e tha edhe një fjalë te vetme  për rastin  e dënimit të gjashte shqiptarëve me burg të përjetshëm,  Ali Ahmeti ekzekutues dhe pjesëmarrës  i  qeverise  aktuale  maqedonase  si lideri i BDI-së, zv/Ministër të MPB Zemri Qamili ,dmth  numri 2 në policinë e Maqedonisë, pjesë së Qeverisë, Gruevski dhe shume   bashkëpunëtorë tjerë  si mercenarë.

6. Në rastin e dënimit  drastik  të shqiptareve  duhet te ngrehin  nota proteste që të dy shtetet shqiptare  Shqipëria dhe Kosova me që   populli shqiptar në Maqedoni është  pjesë e trungut  të kombit shqiptar.

7. Të bëhen ndryshime  të menjëhershme ne politiken shqiptare nga vet shqiptarët e Maqedonisë  për rrënimin  dhe shpërbërjen e Maqedonisë , e jo të mbrohet siç veprojnë  zagaret  shqipfolës  ta mbrojnë edhe në instancat evropiane. Evropa dhe bota nuk din si ti vlerësoj shqiptarët në Maqedoni  si turq , mysliman  sipas radikalizmit  ekstrem  islamik që po e rrezikojnë qenen tonë kombëtare,si  boshnjak , bullgar apo si?.Me vet fajin e tyre  e kanë zbeh mjaft  gjenezën   kombëtare shqiptare në Maqedoni.

8. Një manipulim në dëm te të akuzuarve aktual e ndihmuan   grupet ekstremiste  islamike  qe në qendrën e Shkupit dolën ne protesta  me flamurin e  hamësit për xhamia e fe  duke harruar  kërkesën e  të drejtave të veta  për  fabrika, shkolla,  flamur, liri   etj . Ata   u shfaqen  duke  përdhunuar flamurin shqiptar  dhe  i dhanë epitet të keq   çështjes nacionale shqiptare.  Me  këto  akte zyrtarët sllavo-maqedon e përforcuan  aktakuzën   kudër këtyre të rinjve shqiptar që s'kanë lidhje me ato grupe ekstremiste. Pra populli shqiptar jo  syçelë sa duhet   po bie viktimë e  grupeve  ekstremiste dhe  qarqeve  sllavomaqedane, sepse  radikalizmi shkatërron vete kombin shqiptar dhe  bëhet armë për pushtuesit maqedonas , që me armët tona të na  vrasin ,dënojnë dhe  poshtërojnë!?.

9. Shqiptar mos u kënaqeni me komitetin e rrejshme në Maqedoni , dhe  mos rrini spektator  duke u dergjur në burgje sllavo-maqedane , djemtë tanë  po ngrinte zërin dhe  bëhuni pjesë e realizimit   për të drejtat e juaja  që sot  ju mohon një   shtet i pa themel  dhe i pa vlerë .

10. Le të mbetet  momenti i fundit që shqiptaret   të mbesin vegël  e huaj   dhe për krejt në fund,  koha ju thërret që të krijoni unitetin  nacional . Këta burra  që po dergjen në burgjet slavo-maqedane, le të jetë zëri i  ndërgjegjeje  sonë për tu zgjuar nga amullia historike. Le të mbetet rasti i   këtij gjykimi  ndaj shqiptarëve si masazh dhe kushtrim  i   bashkimit   kombëtar, si alternativë  për ta ribërë  Shqipërinë,  qe ishte dhe ka qene...Zoti e bekoftë  kombin shqiptar dhe të gjithë   veprimtarët qe i dolën zot atdheut.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora