E shtune, 25.03.2023, 09:38 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: E kaluara dhe e ardhmja

E hene, 30.06.2014, 06:30 PM


Ne kete harte te vjeter mund te shihen disa nga vendbanimet dhe lashtesia,duke nenvizuar se aty gjendet edhe emri pellazg, pra jo rastesisht prejardhja pellazgo-ilire eshte konsideruar historikisht si themeltaret e ketij gadishulli te lashte ne kontinentin europian.

Ne kete literatur (Rervm Geographicarum commentarij..., Latini facti ... e vitit 1571 )nje pjese te vecant i kushtohet pikerisht ketyre vendbanimeve te lashta dhe kane nje rendesi historike.

Prandaj nisur nga kjo ne duhet te kuptojm se te dy si e kaluara ashtu edhe e ardhmja jane vetem dy periudha kohore larga njera tjetres, por qe ne duke i vene se bashku ne kohen e tanishme muund te krijojm nje lidhje te frytshme qe na sjell tek burimi i gjithckaje dhe realiteti historik

Keshtu qe duhet potencuar edhe nje gje e qe eshte e rendesishme per kohen tone ,duke pare mohimet, njollosjet, shtremberimet dhe pervetesimet etj ,do te nenvizoj ketu nje fjal te urte te burrshtetasit dhe reformatorit prusian Heinrich Friedrich Karl vom und zum Stein qe thote ,”prandaj une besoj se eshte e domosdoshme qe te ngjallim ndjenjen e studimit te historise duke u marre ne vecanti me te rinjtë ."(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora