E enjte, 30.03.2023, 02:25 AM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ne lartesine europiane

E hene, 23.06.2014, 07:14 PM


Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ne lartesine e historise europiane

Ne kete pamje(nga Historiam sacram...te autorit J.J.Hofmann, viti 1698) shihen disa nga personalitete me te rendesishme te historise, ne mesin e tyre konsiderohet se eshte edhe Gjergj Kastrioti Skenderbeu dhe Aleksandri i Madh.

Eshte e rendesishme te nenvizohet se personaliteti mbikohor i Gjergj Kastriotit vleresohet ne lartesine e historise se pergjithshme europiane dhe boterore. Nuk eshte rastesi qe ai eshte imituar nga shume personalitet te kombeve te europes dhe botes, kjo sepse ai ka qene shembull i rralle ne historine e mesjetes dhe strateg e lider vizionar.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora