E diele, 28.02.2021, 07:22 AM (GMT)

Kulturë

Drita Lushi: Për hir(t)

E merkure, 11.06.2014, 07:00 PM


Drita Lushi

 

Për hir(t)

 

Për hir të interesit,

Djalli s’ështe aq i zi sa duket,

e ëngjëlli s’qenka krejt i bardhë.

Pse të moj bëjnë ndonjëherë edhe pakt?

Madje, në u dashtë, që edhe të martohen,

s’është asnjë hata,

s’është aspak mëkat!

 

Për hir të interesit,

Kurva s’ështe aq kurvë sa duket,

sepse s’kurvëron  ashiqare.

Ato duan veç parave, edhe post(e)

ato zgjedhin burra “klas”,

burra që mbajnë dhe kollare.

Kujt i plas për “Shën Maritë”?

Njerzit s’duan virgjëresha si ikona!

Njerzit të etur janë,

duan mish,

kanë epsh!

Andaj, dilni kurva!

Jeni më të ndershme

nëse kurvëroni dhe në shesh.

 

Per hir të interesit,

njerzit janë gati

të dy sytë të qorrojnë,

të shurdhojnë të dy veshët.

Të flasin e përdridhen

si lavire të pështira.

E s’ështe aspak çudi,

kur ti shihni që ndryshojnë edhe gjini.

 

Për hir të…

 

Çdo gjë kaq bajate…

Mbarsur në mëkate…(Vota: 15 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora