E shtune, 16.10.2021, 06:29 PM (GMT+1)

Lajme

Viktor Mërkuri: Ukraina mes SHBA-së dhe Rusisë

E enjte, 03.04.2014, 07:37 PM


Imazhe të Luftës së Ftohtë, e ardhmja e Ukrainës mes SHBA-së dhe Rusisë.

Nga Viktor Mërkuri

Duke pare javën e kaluara perfaqësues të SHBA-së dhe Rusisë duke negociur mbi krizën e Ukrainës dhe automatikisht mbi fatin dhe të ardhmen e sajë në mendjen time u shfaqën skena te Luftës së Ftohtë, ku sekretaret amerikan të Ministris së Jashtme dhe përfaqësues të Bashkimit Sovjetik në mënyrë rutinore negocionin mbi rezultatin e krizave dhe fatin e vendeve.

Gjatë bisedës së kryer me SHBA-në dhe Rusin , Presidenti amerikan Barak Obama e bëri të qartë se Uashingtoni nuk ka ndërmend zgjerimin e NATO-s në Ukrainë apo Gjeorgji. Nga ana e tyre rusët kanë deklaruar se ata nuk kanë ndërmend ndërmarjen e çdo operacioni të mëtejshëm ushtarak në Ukrainë. Biseda mes ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të Shtetit John Kerry ka qenë e gjerë dhe e vazhdueshme. Për arsye të ndryshme , asnjëra palë nuk dëshiron që kriza të vazhdojë , dhe secili ka një version të ndryshme për situatën .

Perspektiva e SHBA

Shtetet e Bashkuara e shohin rusinë të ketë dy leva. Ushtarakisht, rusët janë më të fortë se amerikanët në rajonin e tyre. Shtetet e Bashkuara nuk kishin mundësitë praktike ushtarake në Krime, ashtu si nuk e kishin në Gjeorgji në vitin 2008. Shteteve të Bashkuara do tu duheshin muaj për të ndërtuar forcat në rast të një konflikti të madh në Euroazi. Përgatitja për operacionin ushtarak të quajtur “Desert Storm” mori gjashtë muaj, dhe pushtimi i Irakut në vitin 2003 mori përgatitje të ngjashme para sulmimit. Me një kohë kaq të gjatë për organizim dhe në këtë rast rusët do të kishin arritur qëllimet e tyre dhe amerikanët do ta kishin të pamundur një sulm brënda teritorit të rusis. Amerikanët nuk duan që rusët të ushtrojnë presionet ushtarake , sepse kjo do të tregonte paaftësinë e SHBA-së për një reagim në kohë dhe gjithashtu do të zbulonte dobësitë në NATO-s.

SHBA-t gjithashtu nuk duan të testojnë gjermanët pasi nuk e dinë se ne cilën kahë do lëvizte Berlini. Gjermania ishte ajo e cila ndihmoi në fillimin e krizës duke konfrontuar refuzimin ukrainas për një bashkpunim ekonomik me BE-në si dhe duke mbështetur një nga udhëheqësit e kryengritjes ,si para ashtu dhe pasë revoltës.  Por që atëherë Berlini ka rënë në qetësi dhe personi që ata mbështesnin, Vitali Klichko, ka rënë nga gara e presidencës së Ukrainës. Gjermanët tashmë janë tërhequr pa patur dëshirën të bëhen armiq te Putinin me të cilin deri tani ka qënë aleati më i mirë i shteteve evropiane.

Perspektiva ruse

Rusët janë të bindur se kryengritja në Kiev u ndez dhe iniciua nga shërbimet e inteligjencës perëndimore që mbështesin organizatat joqeveritare dhe se pa këtë ndërhyrje demonstratat do të kishin ndaluar me kohe dhe qeveria e atëkohshme do të kishte mbijetuar. Kjo nuk është një tregim i ri nga ana e rusëve. Ata gjithashtu pohojnë se Revolucioni Portokalli i ndodhur në Ukrainë disa vite me parë i kishte rrënjët e njëjta. Perëndimi e mohon këtë . Ajo që është e rëndësishme është se rusët e besojnë me plotfuqi këtë skenar. Kjo do të thotë se ata besojnë se inteligjenca perëndimore ka aftësinë për të destabilizuar Ukrainën dhe vende potencialisht të tjera në sferën e influencës ruse , apo edhe vetë Rusinë. Kjo i bën rusët të kujdesshëm ndaj pushtetit të SHBA-së .

Përveç teoris së tyre mbi aktet e inteligjencës perëndimore, ata e dinë se ukrainasit janë rrëmbyer dhe se një kryengritje në rritje është shumë e ndryshme nga një qeverisje. Rusët kanë ngritur çmimin e gazit natyror me 80 për qind për Ukrainën, dhe parashikimi i  Fondit Monetar Ndërkombëtar për borxhin sovran të Ukrainës mbart me vete dhimbje të konsiderueshme sociale dhe ekonomike. Duke përgatitur ndëshkime për ukrainën këtë verë, dhe kujtimet romantiko-revolucionare ukrainase të kryengritjes në zbehje, rusët planifikojnë një reagim të ashpër kundër Perëndimit dhe gjithashtu ata do të përdorin ndikimin e tyre, të hapur dhe të fshehtë, për të formësuar qeverinë e re ukrainase. Rusët duan rajonet pro-ruse të votojnë në zgjedhjet e Ukrainës, duke dërguar një opozitë të fortë në Kiev .

Prerja në feta e të gjithës ose një pjesë të Ukrainës lindore do të ishte e paarsyeshme nga ana Ruse, ajo cfarë është e rëndësishme për të tani është të ndikojë sa më shumë për të krijuar një qeveri ukrainase ku ajo do të ketë përsëri kontrollin.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora