E merkure, 10.08.2022, 05:47 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Clinton: Pse vendosa për bombardimin e Jugosllavisë

E hene, 24.03.2014, 08:41 PM


Klintoni: Pse vendosa për bombardimin e ish Jugosllavisë (Foto-dokument)

Ish presidenti amerikan Bill Klinton pas fillimit të bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe më 24 mars 1999, tre javë më vonë më 12 prill 1999 kishte nisur një sqarim në drejtim të Dhomës së Përfaqësuesve ku sqaron arsyen e fillimit të këtyre bombardimeve. Përveç tjerash Klinton tregon edhe për një numër të madh të të vrarëve kosovar nga forcat serbe dhe për një numër të madh të të shpërngulurve nga Kosova.

Më poshtë mund ta lexoni të plotë sqarimin e ish Presidentit Klinton drejtuar Dhomës së Posaçme.

z. Kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve: rreth orës 1:30 pasdite sipas orës lokale të Bregdetit Lindor më 24 mars 1999, forcat ushtarake amerikane, nën drejtimin tim dhe në koalicion me aleatët tanë të NATO-s, ka filluar një seri të sulmeve ajrore në Republikën Federale të Jugosllavisë (RFJ) në përgjigje të qeverisë së RFJ-së e cila është duke e vazhduar fushatën e dhunës dhe represionit kundër popullsisë etnike shqiptare në Kosovë. Misioni i sulmeve ajrore është për të treguar seriozitetin e qëllimit të NATO-s në mënyrë që udhëheqësit serbë të kuptojnë domosdoshmërinë e ndryshimit të kursit; sigurisht, për të penguar një ofensivë edhe më të përgjakshme kundër civilëve të pafajshëm në Kosovë; dhe nëse është e nevojshme, për të dëmtuar seriozisht kapaciteti e ushtrisë serbe që po dëmtojnë popullin e Kosovës Me pak fjalë, në qoftë se presidenti Millosheviq nuk do të bëjë paqe, ne do të kufizojnë aftësinë e tij për të luftuar.

Siç jeni në dijeni, Qeveria e RFJ-së ka qenë e angazhuar në një konflikt brutal në Kosovë. Në këtë konflikt, mijëra civilëve të pafajshëm kosovarë janë vrarë ose plagosur nga forcat qeveritare të sigurisë. Represionit të pandërprerë të kosovarëve nga Ushtaria e RFJ-së dhe forcat policore të sigurisë përbën një rrezik për sigurinë rajonale, veçanërisht në Shqipëri dhe Maqedoni dhe potencialisht, në Greqi dhe në Turqi. Dhjetëra mijëra të tjerë janë shpërngul nga shtëpitë e tyre, dhe shumë prej tyre kanë ikur në vendet fqinje të Bosnjës, Shqipërisë dhe Maqedonisë.

Këto veprime janë si rezultat i politikave të ndjekura nga Presidenti Millosheviç, i cili filloi luftërat në Bosnjë dhe Kroaci, dhe u zhvendos kundër Sllovenisë në dekadën e fundit. Shtetet e Bashkuara , janë duke punuar ngushtë me aleatët tanë evropianë dhe Rusia ka ndjekur një zgjidhje diplomatike qysh prej fillimit të krizës. Udhëheqësit e Kosovës ranë dakord për zgjidhjen e përkohshme të negociuar në Rambuje, por qeveria e RFJ refuzoi edhe për të diskutuar elementet kyçe të marrëveshjes së paqes. Në vend të kësaj , Qeveria e RFJ-së vazhdon sulmet e saj mbi popullatën e Kosovës e cila ka dislokuar rreth 40,000 trupa në Kosovë dhe në përgatitje për një ofensivë të madhe dhe duke bërë shkelje të qartë të angazhimeve që ajo kishte bërë.

Qeveria e RFJ-së ka dështuar i për t’iu përgjigjur Rezolutës Këshillit të Sigurimit të OKB-së , dhe veprimet e saj janë në kundërshtim me detyrimet e tij sipas Kartës së OKB-së. Dhe veprimet e qeverisë së RFJ-së në Kosovë nuk janë thjesht një çështje e brendshme saj. Këshilli i Sigurimit ka dënuar veprimet e RFJ-së si një kërcënim për paqen dhe sigurinë rajonale. Dhuna e qeveria së RFJ-së po krijon një konflikt pa kufi natyrore, duke i shtyre refugjatët jashtë kufijve dhe potencialisht duke tërhequr vendet fqinje.

Rajoni i Kosovës është një fuqi baruti që mund të ndez një luftë më të gjerë në Evropë, me pasoja të rrezikshme për Shtetet e Bashkuara. Forcat e Shteteve të Bashkuara dhe të NATO-s kanë në shënjestër sistemin e integruar te qeverisë të RFJ-së mbrojtjes ajrore, , ushtrinë dhe komandën e policisë dhe elementët e kontrollit dhe objektet ushtarake-policore të sigurisë dhe të infrastrukturës. Flota e Shtetëve të Bashkuara dhe aeroplanë-mbajtësit e SHBA-së - Air Force- po marrin pjesë në këto operacione Shumë prej aleatëve tanë të NATO-s janë gjithashtu po kontribuojnë me avionë dhe forca të tjera.

Përveç kësaj, që nga fillimi i operacioneve ajror, ambasada e SHBA-së në Shkup, Maqedoni është bërë subjekt gjithnjë e më shumë nga demonstruesit armiqësore të një numri të madh të simpatizantëve serbë në përgjigje të kësaj, unë kam autorizuar një njësi të përbërë nga rreth 100 marinsa nga USS Nassau (LHA 4), i cili po mbështet operacionet ajrore në Kosovë, të vendosur në Shkup për të rritur sigurinë në ambasadën tonë. Këto marinsat do të mbeten të vendosura në atë mënyrë për sa kohë është e nevojshme për të mbrojtur ambasadën tonë dhe qytetarët amerikan.

Ne nuk mund të parashikojmë saktë se për sa kohë këto operacione do të duhet të vazhdojnë Millosheviqi duhet të ndalë ofensiven e tij, të ndalon shtypjen, dhe të bie dakord për një marrëveshje paqeje të bazuar në kornizën e Rambujes. Nëse ai nuk i pranon me kërkesat e komunitetit ndërkombëtar, operacionet e NATO-s do të dëmtojë seriozisht kapacitetin ushtarak të Serbisë, të cilat po cenojnë jetën njerëzve në Kosovë . Forcat të NATO-s gjithashtu do të përdorin forcën për sa është e nevojshme për të mbrojtur veten e tyre në realizimin e misionit të tyre Unë kam marrë këto veprime në bazë të autoritetit tim kushtetues për të drejtuar politiken e jashtme të SHBA-së dhe si Komandant i Përgjithshëm dhe Shefi i Ekzekutivit.

Duke bërë këtë, unë kam marrë në konsideratë Pikëpamjet dhe mbështetja e shprehura nga Kongresi në S Con Res 21 dhe H Con Res 42 ( Rezolutë e Senatit dhe e Dhomës së Përfaqësuesve). Unë kam i siguruar këtë raport si pjesë e përpjekjeve të mia për të mbajtur Kongresin të informuar plotësisht, në përputhje me “Kompetencat e Rezolutës për Luftën” vlerësojmë mbështetjen e Kongresit në këtë veprim. Sinqerisht, BILL CLINTON.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora