E merkure, 10.08.2022, 06:53 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Zef Mulaj: Gjon Bisha në arritjet teknologjike

E diele, 23.03.2014, 06:43 PM


Dita e  diplomimit Inxhinier  Gjon  Bisha    Universitetin Politeknik  Marche  Itali

INXHINIER  GJON  BISHA    ARRITJET  TEKNOLOGJIKE  BOTRORE

(Një  shpikje  e Re  në fushen e  teknologjisë)

Nga Dr Zef Mulaj, Itali

Këto  dite  në faqet  e informacionit industrial të  Europes  dhe të shteteve të bashkuera  gjejme  emrin e shqiptarit  Gjon Bisha me origjin nga  Vau -  Dejes  Shkoder  me  banim dhe  me pune  në Itali. Mbaroi studimet në Universitetin Politecnica delle MarcheAncona    shkencat informatike e automazione industriale.Punon    fushen  e  elektronikes. Një  njeri  me  pasione të mëdha  për shkencen dhe teknologjin  ku  ka bëre emer    për kualitetin e tije të  larte  profesional  e  si qytetar  këtu    Itali. Për një kohë  jo shum  të gjatë  rreth  2 vjeçare  me  këmnguljen e tije  dhe  pasionin studion mënyra  dhe aplikon teknika të avancuera    makinave  automatike   distributore.Këto  dite u regjistrua  dhe u  publikua patenta(brevetto)    Europe  dhe Shtetet e Bashkuera të Amerikes.Një arritje  që sipas kërkimit  të dokumenteve  nga inspektoret esaminatore  internazional në Gjeneve  i çertifikuan  që shpikja e tije nuk përben  një kopjim o  kontrafazione  të shpikjeve të tjera  që gjenden të rregistruara në registrin internazional të Patentave.(Arritjeve të  reja  shkencore –teknologjike)Mbas këtije suksesi të pare tani fillojne perpjekjet për prototipazazione e industrializimin  e dispositivit që zëvendeson për herë të pare qysh nga shpikja e sajë  spiralen në makinat automatike pa ndryshuar çertificazionin dhe sistemin struktural të tyre, duke zgjidhur kështu një problem të madh për objektet me dimensione  të veçanta të cilat nuk mund të aplikoheshin më përpara.Një gjë e rëndesishme për veç zbulimit të sistemit  integrimit e të kontrollit  nga logjika  software e makines,  ështe edhe  kostoja e ulur  pasi shfrytzohen materiale që gjenden  lehte pa pasur nevoje me adoptuar teknologji të posaçme për prodhimin e saje.

Numer publikacioni  për Europe WO2012168955 A1

 

Patenta  e  regjistruar në  Shtetet  e Bashkuara    Amerikes(Vota: 3 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora