E merkure, 10.08.2022, 06:40 PM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Fshati Shtyllas: Kërkesë pë rishikimin e çmimit të tokës

E diele, 16.03.2014, 10:41 AM


Shoqata  Antikomuniste e të Përndjekurve Politikë Demokratë të Shqipërisë

Dega  Tiranë

Nr.   10   Prot.  Tiranë, më 09.03.2014

Lënda: Kërkesë pë rishikimin e çmimit të tokës

për Bay-Pass-in Fier-Levan

Drejtuar:  Zotit   Edi Rama

Kryeministër.

Tiranë

I nderuar zoti Kryministër,

Po ju drejtohemi juve me kërkesën e bërë pranë nesh nga ana e banorëve të fshatit Shtyllas të rrethit të Fierit, në lidhje me vlerësimin e bërë për çmimin e tokës që do të zihet nga ndërtimi i Bay-Pass-it Fier-Levan. Sipas këtij vlerësimi çmimi i  tokës për zonën e Shtyllasit është llogaritur me 299 lekë për m2, në një kohë që ky ēmim për zonën e Pojanit është 869 lekë për m2 dhe për zonën e Levanit 1600 lekë për m2.

Për sa më sipër ne mendojmë se ky diferencim në vlerësimin e tokës nuk është i drejtë dhe mbështesim kërkesën e bërë nga banoret e kësaj zone.. Ndaj ju drejtohemi juve duke shpresuar se do të ndikoni në rivlerësimin e kësaj zone. Shtojmë se banorët e saj, në përgjithësi, i përkasin shtresës së të përndjekurve politikë nga regjimi komunist. Fshati Shtyllas ka qenë një nga qendrat  e internimit të qytetarëve shqiptarë në kohën e regjimit të përmbysur.

Bashkangjitur po ju dërgojmë edhe listën e banorëve të këtij fshati:

1-Agustin Miraka       26- Hamdi Xherahu

2-Gaspër Miraka    27- Xhevair Xherahu

3-Salvador Miraka    28- Ylivi Xherahu

4-Saliko Baruti       29- Shkelqim Xherahu

5-Muhamet Baruti    30- Defrim Xherahu

6-Perparim Baruti    31- Zini Xherahu

7-Bujar Baruti    32- Avni Bazelli

8-Agim Manafi       33- Muhamet Bazelli

9-Asim Manafi    34- Ruzhdi Bazelli

10-Ibrahim Kapa    35- Albert Bazelli

11-Kimet Kapa    36- Enver Zenelaku

12- Sali Bazelli    37- Mergim Zenalaku

13- Agron Pellumbi     38- Shaban Merolli

14- Gezim Pellumbi    39- Ziqeri Merolli

15- Sander Mihali      40- Medi Muēka

16- Jani Mihali    41- Xhevdet Birēe

17- Bilbil Driza    42- Feri Miraka

18- Pajtim Driza    43- Zef Miraka

19- Ramazan Driza    44- Venetik Methoxha

20- Xhevair Muēka    45- Bujar Methoxha

21- Cvejtko Mihali    46- Mineko Methoxha

22- Kristo Nini    47- Sali Memini

23-Thoma Nini    48- Spase Mihali

24- Marash Kovaēaj    49- Enver Hasankolli

25- Iliaz Xherahu    50- Sali Ndreu

52  Ylli Xherahu    51- Osman Ndreu

Duke patur besim te ju dhe Institucioni që përfaqësoni, mbetemi në pritje të një reagimi nga ana juaj.

Me respekt

Kryetari

Reshat   Kripa(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora