E shtune, 21.09.2019, 11:03 PM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Më frymëzon Fan Noli

E enjte, 13.03.2014, 08:58 PM


Më 13 Mars 1965 vdiq Fan Noli

MË FRYMËZON FAN NOLI

Nga Zeqir Lushaj

 

Tek lodhem në tejskaj,

Dhe mallkoj veten,

Shpesh herë,

Une i gjori,

…Dikush,

Më flet rreptë:

– Qëndro he burr!

Për dy dollarë në ditë,

Ka punue edhe Fan Noli…!

 

…!

E marr me mend,

Viganin e Kolonjës,

Në punët e rëndomta të Amerikës,

Dhe, në atë pak kohë të lirë,

Nëpër kisha,

Duke ngritur në Shqip,

Një Meshë!

Më shumë

Për Kombin,

Se për punët e Fesë!!

----------------

-Nga libri ”Vdekja e varreve” faqe 46-47-(Vota: 63 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT