E diele, 26.01.2020, 02:51 AM (GMT)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Me qerpikët e Diellit

E shtune, 08.03.2014, 05:45 PM


Keze Kozeta Zylo

 

Me qerpikët e Diellit

 

Një degë mimoze qiellit ja nisa,

për nënëmirën time që aq shumë i donte,

me qerpikët e Diellit lotin rrokullisi,

magjia e saj dhimbshëm më pushtonte.

 

Mbi ballin e rrudhur mjegulla e bardhë,

i mbulonte flokët, thinjur, në të argjendta,

herë shfaqej si Diell, herë kthehej në Hënë,

s'di në ishje Ti, apo unë u çmenda?

 

8 Mars, 2014

Staten Island, New York(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT