E merkure, 10.08.2022, 06:38 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Prizrenin ne vitin 2013 e vizituan 641.395 Turist‏e

E shtune, 22.02.2014, 03:20 PM


Qyteti i lashte i Prizrenit, ka nje kapacitet te mjaftueshem turistik, per zhvillimin e turizmit per 365 dite te vitit, duke u nisur nga kultura dhe historia e saj e lashte mbi 6000 vjeqare, vlerat tregtare dhe zejtare, si dhe bukurit natyrore, qe te gjitha keto mundsojne, drejte  nje zhvillimi profesional te turizmit ne Komunen e Prizrenit!

Duke u nisur nga keto karekteristika, Qyteti i Prizrenit ashtu si ne te kaluaren, dhe tani eshte Qyteti me i vizituar ne Kosove, si dhe ne rajon, dhe duke u nisur nga ky ralitet, ne Levizja per Perparimin e Turizmit, organizuam hulumtimin,  e te dhenave per numrin e turistave qe vizituan Qytetin e Prizrenit, mbrenda vitit 2013.

Ky hulumtim, eshte i pari ne historin e turizmit Kosovare, i rralizuar deri me tani si dhe per Qytetin e Prizrenit, qe si qellim primar ka, studimin e burimeve ekonomike qe sjelle vizita e turisteve ne kete Qytet, si edhe hulumtimin e rritjes te buxhetit ekonomik te Komunes se Prizrenit.

Burimet e informatave mbi hyrjet e numrit te turisteve, ne Qytetin e Prizrenit, vetem per vitin 2013, ne LPT-ja, i morem kryesisht nga hyrjet dhe daljet e tyre, nga pikat doganore qe nderlidhen me Qytetin e Prizrenit, nga pikat turistike ne qytet ku me se shumti vizitohen nga turistet, nga linjat e autobusave, nga hotelet, restorantet dhe clubet e Prizrenit, si dhe gjate kontaktit direkte me turistet, te cilet i informuam gjate vitit 2013.

Duke u nisur nga ky hulumtim, ne LPT-ja konkludojme se,  Qytetin e Prizrenit ne vitin 2013,  e kan vizituar 641.395 Turist, prej tyre ishin 83.381 Turist ditore (1 ditore) apo 13% , ndersa 19.241 apo 3% prej tyre ishin Turist afatgjate(disa ditore), ndersa 558.014 apo 87% ishin   Turist tranzit (disa ore), qe kan vizituar Qytetin e Prizrenit ne vitin 2013

Nga ky numer i pergjitheshme i Turisteve qe kan vizituar Qytetin e Prizrenit ne vitin 2013, kemi numer me te madhe te Turisteve ballkanik, ne krahasim me Turistet nderkombetare, nga ku numri i Turisteve ballkanik eshte 436.149 apo 68%, ndersa 205.246 apo 32%  jane Turist nderkombetare, nga ku ne grupin e Turisteve ballkanik me se shumti kishte turist  nga Turqia, Shqiperia, Maqedonia, Kroacia, Serbia, BeH, ndersa nje numer i vogel ishte nga Mali i Zi si dhe Sllovenia.

Ndersa ne grupin e Turisteve nderkombetar kishte numer me te madhe te Turistve nga shtetet Gjermano-folse, shtetet Skandinave, SHBA, Kanada, Polonia, Hollanda, Britania e madhe, Spanja, Italia, si dhe nga shume shtete Aziatike, si dhe shtete te Amerikes Latine dhe Qendrore, ndersa nje numer shume i vogel ishte nga shtetet e kontinentit te Afrikes..

Nga ky numer i pergjitheshme i Turisteve qe vizituan qytetin e Prizrenit ne vitin 2013, numri me i madhe i tyre eshte arritur nga periudha maj-shtator gjithesejte,  487.460 Turist apo 76%, ndersa nga periudha tetor-prill, kan vizituar Qytetin e Prizrenit, gjithesejte 153.934 apo 24% prej tyre, nga numri i pergjitheshem.

Nga ky hulumtim, ne LPT-ja, kemi ardhur ne perfundim se problemi kryesor i numrit te vogel te Turisteve ditore dhe afategjate, ne krahasim ne numrin e madhe te Turisteve transit, qe kan vizituar Qytetin e Prizrenit ne vitin 2013, jane mungesa e jetes kulturore-artistike, mungesa e jetes se nates dhe discotekave, mungesa e parkingjeve per automjete, bicikleta dhe motorrcikleta, mungesa e shtreterve per banim ne hotele dhe shtepi private si dhe qmimi i larte i tyre, mungesa e aktiviteteve teatrale, sportive, tradicionale, mungesen e aktiviteteve te rekracionit malor, bjeshkatar, shendetsor, mungesen e ciceronve turistik, si dhe shume aktivitet tjera qe do te ishin shume terheqese per Turiste nderkombetar dhe ballkanik,

Te.gjitha keto jane nje munges e madhe qe shkaktojne, rritjen e numrit te madhe te Turisteve tranzit, te cilet nuk krijojne te hyra te voliteshme per buxhetin ekonomik te Qytetit te Prizrenit, ne krahasim me Turistet afategjate, te cilet do ti krijonin Qytetit te Prizrenit nje buxhet shume  me te mire, sikur mos te kishim keto probleme qe i cekem me siper, te cilat mund te zhduken po te kishim nje organizim profesional ne mes te shoqatave, qytetarve dhe organeve komunale te Qytetit te Prizrenit.

Ky hulumtim, mbi numrin e Turisteve qe vizituan Qytetin e Prizrenit, vetem ne vitin 2013, u rralizua nga aktivistet e saj, me vete financim.

Levizja per Perparimin e Turizmit-LPT

www.tourism-prizren.eu(Vota: 2 . Mesatare: 1.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora