E diele, 29.03.2020, 07:26 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Për Ty Kosovë

E premte, 21.02.2014, 06:49 PM


Keze Kozeta Zylo

 

Për Ty Kosovë

 

Kosova jone pikë gjaku përmbi hartë,

Plisat e bardhë shenjëza qytetesh,

të lidhin Ty me trungun Amë.

Me musht Rugove,

pi verën e fitores,

dhe dehem në Pavarësinë e saj.

Ringjallem me zjarrin e shenjtë të oxhaqeve,

dhe në odat e Adem Jasharit,

Prek heroizmin tënd,

për Ty Kosovë,

shkruar nga UCK-ja,

me majë pene vetëtimë!...

 

Staten Island, New York

Janar, 2013(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT