E premte, 23.04.2021, 03:33 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Kosova martire

E hene, 17.02.2014, 07:25 PM


Luan Kalana

 

KOSOVA, martire

 

O Kosovė, djep Ilirie,

trima, diva Dardanie,

Lirinė skalitur nė gur,

lumenj gjaku pėr Flamur.

 

Do tė luftosh,shekuj historie,

kur nga shkajt t'i do shpėtosh,

tė kėputesh zinxhire skllavėrie,

nė tokėn tende tė mbijetosh.

 

O Botė e pangopur mafije,

leri nė paqe bijtė kosovarė,

varose njerezit e gjallė, o katile,

do pėrvelohesh, mja me zjarrė.

 

O Kosovė, vatėr Shqipėrie,

copėtuar, mbete perherė jetime...

shpejt do gjesh Nėn' e Babėn,

njė komb, njė atdhe bashkė.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora