E merkure, 21.04.2021, 06:59 AM (GMT+1)

Kulturë

Rrustem Geci: Marsh i lirisë

E diele, 16.02.2014, 08:04 PM


Rrustem Geci

 

MARSH I LIRISË

 

P o e m ë

 

( E kuqja nuk vjetërohet

e kuqja nuk harxhohet

është lëng i përditshëm

është gjak i përjetshëm! )

 

Tek po pija kafenë e mëngjesit

një zë shumëzohej nga qyteti

lashë kafenë, dhe dola në rrugë

në Prishtinë kudo kryengritje

 

Ajo këngë e zëshme e Kosovës

ai zemërim gjigand i studentëve

bekimin e kishte nga populli

që të ndjek udhën e historisë

 

O sa më gëzoi ai himn i rinisë

O sa më gëzoi mua Prishtina

në tëra ato duar të bëra grusht

unë pashë urtësinë e një vullkani

 

Enkeleda, unë më i vogli poet

një qytetar i thjeshtë dhe pa tituj

i mblodha vet këto pika të gjakut

që ky marsh i lirisë të shkruhet!..

 

2

 

Studentët, loçkat e shpirtit

më të mirët e kombit, më të

dashurit; më të patremburit

më të zgjedhurit, faqekuqët

thyen xhama, pasqyra, orendi

goditën figurën e pushtuesit

për ta nxjerrë në shesh të

vërtetën, dhe atë ferr të bërë

Në kryengritjet 1968 - 2000

mbi rininë trime të Kosovës

u sul e gjithë ushtria e serbit

individ të muzgut, karkalecë

polic me medaljone krimesh

njerëz me urejtje të pëtejme

specialistë të ndëshkimeve

titistë me babë dhe me bir

Udbëistë të çajtoreve, berberë

miq të armiqve të sofistikuar

drejtorë bankash, sindikalistë

gjykatës me pozita në shtet

iu sulën rinisë së Kosovës

moshës sonë më trimërore

 

3

 

Në ato vite të kryengritjeve

dhe të urtësisë së vullkanit

Një natë në Prishtinë ; në

Tavnik e në Ferizaj; në Pejë

e Prizren ; në Gjilan dhe në

Gjakovë; në Tetovë e Ulqin;

në Prizren e Skënderaj, në

Preshevë e Kumanovë; në

Mitrovicë dhe në Medvegje

edhe ëndërrat kullonin gjak

 

Prej se njihen të mbjellat

dhe prej se njihen të korrat

Kosova të bukurën e ka

në gjuhë, në armë, në luftë

flisnin gjyshet dhe gjyshërit

Në traktet e viteve 1981

të çdoditshme ishin thirrjet;

vullneti popullit nuk shkilet

vullneti i popullit nuk jepet

vullneti popullit nuk shuhet

as me tanke, e as me burgje

 

4

 

Në ato vite të pushtimit serb

shqiptarët ishim të kërcënuar

natën, ditën, në rrugë, në punë

sulmoheshin shkollat shqipe

sulmohej mielli dhe buka, uji

dhe pemët, mësuesi dhe libri

emri dhe mbiemri, prejardhja

sulmoheshin veshjet, dasmat

kostumi dhe veturat, punët e

ditës, ndenjat e vona, njerëzit

e zakonshëm, të mbjellat dhe

bujku, të drejtat e festave, dhe

fëmijët tanë arrestoheshin, sa

herë festonin festat e betejave

Në ato vite të pushtimit serb

serbët pakicë na gjenociduan

të përkrahur nga Beogradi

shtienin në çdo gjë shqiptare

vrisnin që të shpërnguleshim

nga tokat tona stërgjyshore

Në ato vite të gjenocidit serb

në sofër të familjes shqiptare

mungonin fëmijët, shija dhe

ngjyra, e një Kosove të lirë!

 

5

 

Në Kosovën e atyre viteve

Prishtina, kryengritësja jonë

u ngrit lotët t´i kthejë në gurë

në grushte, në armë, në beteja

 

Zullumi këputet prej s´trashi

shkruan në librin e urtësisë

Prishtina , trimja e Kosovës

pështynë ekranin e televizorit

natën e zezë pis, dhe ngritet

shtypjen me grusht ta mbys!..

 

Vlimeve e mëdha të Kosovës

militantë të luftës thërrisnin

të bëhemi me më shumë veta

të bëhemi më shumë grushta

që lirinë ta ngrejmë me duar

 

Preshevë, Shkup dhe Tetovë

të mblidhemi në sheshet tona

që Kosovën ta bëjmë të lirë

të bukur dhe të përbashkuar

 

6

 

Kosovë, bëje dorën grusht

është çasti i sprovës sonë

mbaje sqimën, mos u tremb

Prishtina sonte s´ ka gjumë

ajo do që të jetë në betejë

kudo që ka një prangë

kudo që shkilet një varg

 

Unë, më i vogli poet , më i

vockli, një banor i Kosovës

i mblodha këto pika gjaku

ky marsh i lirisë të mos humbet

 

Kosovë, sonte s´ jam poet

sonte jam i njëjtë s´ i ju

dhe kam aq gjak në trup

të jemi së bashku për liri

 

Prishtinë,e bukura Kosovës

këngën mos e le të të ikë

mbaje fort, dhe shtrëngoje

është gjakja jote e shpirtit!

 

7

 

Algjebra, Zjarri, dhe Shkëlqimi

Kosovën e thërrisnin me zë

bjerni daulleve kundër armikut

zgjoni ata që nuk janë zgjuar

trokitni në shtëpi të gjithsecilit

në të gjitha shkollat dhe qytetet

mbushni rrugët me veten tuaj

të dëgjoj toka, ajri, dhe qielli

se këtë jemi! Dhe gjallë jemi!..

 

Liri, unë e ti jemi Kosovë

liri, unë e ti jemi Shqipëri

liri, unë e ti jemi Iliridë

liri, unë e ti jemi Preshevë

liri, unë e ti jemi Ulqin

liri, unë e ti jemi Çamëri

liri, né jemi më shumë se kaq

liri, të gjithë jemi shqiptarë!..

 

Prishtina të rënët i këndon

dhe e ruan kujtimin për ta

në himnin kuqezi të këngës

në himnin kuqezi të fitores

 

8

 

O i plagosur që qan me shiun

 

Të gjitha kohërave gjak u dhamë

në beteja të luftës e burg të rëndë

gjak dhamë për tokë e për qiell

gjak dhamë që të rrojmë më mirë

 

Të gjitha kohërave gjak u dhamë

që atdheut t´i japim veten tonë

që diellit t´i themi mirëmëngjes

që lirisë t´i themi këtu të kem

 

Të gjitha kohërave gjak u dhamë

në Trojën e parë Trojën e ndanë

në Trojën e dytë Trojën e vranë

në Trojën e tretë turqit na ranë

 

Të gjitha kohërave gjak u dhamë

të lirë të rrojmë në vendin tonë

gjak dhamë për tokë e për qiell

gjak dhamë që të rrojmë më mirë

 

Poemë nga libri "Kanuni poetik"

 

_______

 

F L E T Ë Z A

 

Në të gjitha gjuhët e botës

dashuria i ka duart e buta

përqafimin e ka të zjarrtë

dhe puthjen e ka të ëmbël

 

Çdo dashuri e ka të bukurën

farë e saj s´na lë të shuhemi

dashuria i flet gjitha gjuhët

betejat i bën edhe mbi bari

 

Kjo gjuhë e bukur e zemrës

e shpërndarë tek gjithsecili

brenda e ka prejardhjen tonë

lulet me zambak dhe dafina

 

Në të gjitha gjuhët e botës

dashuria është e vetmja liri

foshnja e vetme e kraharorit

që i lidhë zemrat me zemër!..(Vota: 7 . Mesatare: 4/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora