E premte, 28.02.2020, 05:22 PM (GMT)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Nga kushedi pse!

E diele, 09.02.2014, 08:00 PM


Në vend të Një Cikli per Bjeshkët

(NGA KUSHEDI PSE!)

Zeqir Lushaj

 

-Lkeni dhe Rudinat e Lkenit, në Shtyllë të Grisë, ku është rritur vet autori-

 

…!

Të lodhura…

(Nga kushedi pse!)

Bjeshkët,

Një ditë,

Si papritur,

Shkundën krahët,

…Na vërvitën,

Në breg deti!

 

…!

Sa ta marrin veten

Pak,

Dhe… prap

Do të na tërheqin…

…Si magneti.

./.

------------

-Nga libri në dorëshkrim “Duhama e Valbonës”-(Vota: 77 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT