E enjte, 19.05.2022, 10:13 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Gëzim Llojdia: Muxhahedin në Siri

E enjte, 06.02.2014, 08:55 PM


MUXHAHEDIN NË SIRI

10. 000 militantë të huaj janë vrarë mes tyre edhe shqiptarë

Nga Gëzim Llojdia*

1.

Kush e njeh konfliktin mes shitëve dhe synive, qartazi ka kuptuar se atje lufta që mbahet prej shekujve  diku fillon, diku mbaron e ka origjinën në dominimin  për sundim të njërit apo tjetrit por asnjëherë së bashku të dyve.  Lufta në Siri, ku muxhahedinët shkojnë atje për xhihadë kundër kujt, sepse atje vriten vetëm myslimanë njeri-shytë e tjetri syni, nuk kanë kuptuar thelbin e fesë.

Muajt e fundit, edhe  "Bota Shqiptare", e cili përbëhet nga pesë shtete fqinje (Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Serbi dhe Mali i Zi), ka qenë gjithnjë e  interesuar në atë që po ndodh në Siri dhe polemika mbi atë se shqiptarët duhet të mos shkojnë të luftojnë atje.

Një lëvizje e quajtur e Selefi në Jordani ka zbuluar se gati 10. 000 militantë të huaj janë vrarë në Siri që kur  konflikti goditi këtë vend në vitin 2011. Çfarë është  në vetvete kjo lëvizje kjo lëvizje xhihadiste? Xhihadin Salafist (arabisht: السلفية الجهادية) është një lëvizje xhihadiste apo ideologji në mesin e muslimanëve Selefi.  Termi është shpikur nga dijetar Gilles Kepel për të përshkruar besimet e Salafi i cili u bë i interesuar në xhihad të dhunshëm duke filluar në mes të viteve 1990 thonë burimet shkruara

E ashtuquajtura Lëvizja Salafi  tha se disa 9936 militantët ekstremistë nga pjesë të ndryshme të botës, sidomos nga Tunizi, Libi dhe Irak, janë vrarë gjatë gati tre viteve të konfliktit në Siri. Disa nga shifrat: 1. 902 tuniziane, 1807 Libianët, 1432 irakianët, 800 palestinezë dhe 202 jordanezë ishin në mesin e viktimave.  Sipas të dhënave, rreth 828 libanez, 821 egjiptianë, 714 Sauditët, 571 jemenas, 412 marokenë, algjerianë, 274 71 kuvajtjanët, 42 somalezë, 21 Bahrainis, 19 Omanis, 9 Emiratis, 8 Qataris, 3 sudanez, 1 Mauritians, dhe gati 30 të tjerët nga Kaukazi dhe Shqipëria kanë humbur jetën në konfliktin e  Sirisë. Raporti thotë se shumica e të vdekurve janë të lidhur me grupet terroriste të al - Nusra Frontit dhe Shtetet islamik të Irakut dhe Levant. Raporte të tjera të lajmeve thonë se disa ekstremistë nga Evropa, Amerika dhe Australia janë duke luftuar në Siri. Një studim i kohëve të fundit i mbrojtjes britanike tregoi se rreth 100, 000 militantët, të fragmentuara në 1000 grupe, janë duke luftuar në Siri

Vlerësimet IHS Jane -së se disa 10. 000 militantët luftojnë për grupe të lidhur me al-Kaedën të tilla si al - Nusra, dhe të  tjetër për grupe të ndryshme militante.

Siria është kapluar nga trazirat vdekjeprurëse që nga viti 2011.  Sipas raporteve, fuqitë perëndimore dhe aleatëve të tyre rajonale - sidomos Katari, Arabia Saudite dhe Turqia - po mbështesin militantët që veprojnë brenda vendit.

Sipas Kombeve të Bashkuara, më shumë se 100, 000 njerëz janë vrarë dhe miliona të zhvendosur për shkak të trazirave që ka mbërthyer Sirinë për më shumë se dy vjet.

OKB-së gjithashtu thotë se më shumë se katër milionë sirianët e tjera do të jetë e detyruar nga shtëpitë e tyre në vitin 2014 nga konflikti i shkallëzuar në vend.

Dy milion sirianët pritet të strehohen jashtë vendit, ndërsa një tjetër 2. 25 milion janë parashikuar të jenë të zhvendosur brenda vendit vitin e ardhshëm.

2.

Mirëpo cila është një mënyrë rekrutimi për myslimanët e botës? Grupeve dhe individëve të cilët luftojnë në Siri janë duke përdorur Facebook dhe YouTube për rekrutimin e luftëtarëve të Shtetit Islam në Irak dhe Siri, ISIS, një grup i lidhur me Al Kaedën. Një faqe Facebook, krenaria islame, e cila ka më shumë se 2. 400 pasuesit, është postimi fotot dhe propagandës në emër të shqiptarëve njoftohet se duke luftuar për të ISIS në Siri.

Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë, ISIS, është themeluar në vitet e para të luftës në Irak.  Ata u zotuan për besnikëri të Al Kaedës në vitin 2004, ishte i njohur si Al Kaedës në Irak. Grupi, i përbërë nga një numër i grupeve rebele, synon të krijojë një kalifat sunite në Irak, por ka që nga qëllimet atëherë zgjeruara, duke përfshirë Sirinë. Krenaria islame është një  faqe  në Facebook gjithashtu ka xhihadistë të tjera video, të përkthyer në anglisht, ku bëhen  vlerësimet për shqiptarët që kanë vdekur duke luftuar në Siri dhe video ku sulmohet  demokracia si e papajtueshme me Islamin.

3.

Një numër i madh i qytetarëve të IRJ të Maqedonisë që i përkasin besimit mysliman, janë bërë pjesë e grupeve të armatosura në Siri, në luftimet që po ndodhin kundër regjimit të Bashar Al Asad.

Deri më tani, ka pasur 4 të rinj nga IRJ të Maqedonisë që kanë humbur jetën e tyre, si pjesë e forcave të armatosura rebele, ndërsa viktimat tjera janë gjithashtu të dyshuar.

Një burim nga grupet fetare në Shkup tha se besimtarët myslimanë që shkojnë për në Siri për të luftuar kryesisht i përkasin sektit Vahabi.

" Ata kanë qenë të organizuar dhe nëpërmjet Shkupit, ata të udhëtojnë për në Turqi dhe nga atje, me ndihmën e këtij sekti, ata arrijnë Sirinë.  Luftëtarë nga Maqedonia janë renditur në mesin e dy grupeve rebele, Al Nusra dhe Isil, të cilat janë fraksionet e dyshuar se kanë lidhje me Al Kaedën, të cilat janë duke u kundërshtuan nga grupi më të madh rebel Jabal al - Zaëaiya i cili është një aleancë demokratike të orientuar që ka mbështetje ndërkombëtare.  Ka shumë e informacionit që përleshje ndërmjet grupeve rebele janë duke u zhvilluar atje.  Deri më tani, 4 persona nga Maqedonia janë raportuar të kenë vdekur.

Çështja e vullnetarëve në Siri është bërë pjesë e debatit publik.

Një pjesë parti politike e koalicionit qeverisës në Shkup i ka propozuar masa ndëshkuese ligjore për ata qytetarë që luftojnë në konflikte të ndryshme jashtë vendit, kohët e fundit, si luftëtarë në Siri. Masat e pritshme të dënimit mund të çojë në dënime me burgim nga 1 në 5 vjet.

Kohët e fundit, në Turqi ka pasur një operacion që çoi në arrestime.  Organizata humanitare turke IHH dyshohet se ka dërguar shqiptarëve për të luftuar në Siri, por kjo organizatë nuk ka komentuar këto akuza.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora