E marte, 07.02.2023, 04:28 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Islami dhe Jo-ja e Bashkimit Europian

E shtune, 04.01.2014, 01:05 PM


Islami dhe Jo-ja e Bashkimit Europian

Nga Ilir Dardani

''Hoxha'' dhe Prifti

Ne ''Jamais Vu'' te Mustafa Nanos, Kryeministri Edi Rama Shqiperine me shume fe e shikon si ''pasuri kombetare'', nderkohe thote qe ''feja islame eshte bere pengese'' per po-ne qe nuk na e dhuroi  BE. Rama shton qe ''i perket mendimit europian ne lidhje me multi-kulturen dhe multi-religjionin'' (si pasuri!), nderkohe kancelarja gjermane Angela Merkel thote qe kane deshtuar  (''multikulturalizmi ka deshtuar dhe ka deshtuar krejtesisht''), sic thone edhe kryeministri britanik David Cameron ('' multikulturalizmi ka deshtuar per faqe te zeze'') dhe ish presidenti i  Frances Nicolas Sarkozy (''kultura e ardhur nuk integrohet ne kulturen vendase''). Kryetari i ''Partise se Lirise'', e treta ne Holande, Geert Wilders eshte shprehur mijera here kunder ideologjise  islamike. Si mund te jete pasuri kur presidentet dhe kryeministrat e vendeve me demokratike ne bote bejne deklarata te tilla?! Apo shqiptaret pretendojne se jane mbi te tjeret? Kushdo ka te drejte  te vetkenaqet apo veteksitohet, por e verteta eshte qe ne duam te shkojme atje dhe jo e kunderta.

Prifti katolik Gjergj Meta e quan ''demagogji djallezore'' mendimin se na pengon islami, por per te hedhur poshte bindjen prifterore dhe per t'u afruar pak nga Zoti mjafton nje pyetje: Cili nga  shtetet e BE-se eshte me shumice myslimane?! Gjergj Meta e fillon opinionin e tij me ''djallin'' dhe e mbaron me nje ''refuzim'' te detyruar me pretendimin per te vene nje gur tjeter ne kalane e  tolerances nderfetare ne Shqiperi, kur realisht kjo kala eshte ndertuar pa ndihmen e tij. Meta pretendon te na shfaqet si Fishta i  Madh, i cili ishte zemerthyer per popullin e tij ne kohe shume te  veshtira dhe ne momente te caktuara nuk kishte mendim te mire per Europen ne vargjet e tij. Sot z. Gjergj Meta (respekt vetem aq sa meriton si qytetar) jemi ne nje realitet te ri ku gjithcka varet nga shqiptaret.  Nje nga shqiptaret je dhe ti prandaj nqs s'do ishe prift, pasi te ndaloje nje femer dhe te refuzonte nga qe s'do ishe i preferuari i saj, do e quaje ''kurve'' dhe do e vazhdoje jeten, sic po ben  tani pa Europen refuzuese. Duhet ta dine te gjithe: Nuk i plase Europes nga kritikucet shqiptare. Qe prifterinjte e sotem mos te behen turpi i atyre te djeshem, por mbi te gjitha mos te bien nen nivel  njeriu, sic kane rene shume hoxhallare, duhet te heshtin kur nuk kane dicka serioze per te thene. Eshte e drejta e cdo te krishteri dhe e cdo shqiptari qe te ftoje ne jo-islam te gjithe  bashkekombasit sepse jemi ne Europen e Krishtere dhe kemi 20 shekuj ne Krishterim dhe 200-500 vjet ne islam, i cili erdhi me barbarizem nga pushtuesit azitike. Kur erdhi me dhune dhe kur eshte kaq  ndryshe nga kultura perendimore, si nuk paskemi te drejte qe ne menyre paqesore te bejme ftesa per reflektim kombetar? Si u lejoka shpata per ndyrjen e gjakut te nje kombi dhe jo edhe fjala lutese per pastrimin e tij? Sic thote dhe Muc Nano, tolerance po por per ne si komb myslimanizmi eshte element dobesie, do te ishim me mire me nje  fe te vetme, dhe kjo vlen me shume se kurre sot kur ekstremizmi islamik eshte i pranishem, vecanerisht ne Dardani e Maqedoni. Qe eshte problem islami nuk ka asnje dyshim, vetem te cmendurit si Edi  Rama nuk mund ta shikojne keshtu. Ky i fundit ka ndikim sepse per fatkeqesine tone eshte Kryeminister dhe nga kjo poezite ndihmon vetem verberine kombetare. Askush nuk duhet te prese deklarata te  tipit ''nuk ju pranojme nga qe jeni myslimane''. Eshte koha te logjikojme vete tani qe te mos mbetemi pergjithmone viktima te Sulltan Mehmet Irfan Krasniqit! Respekt per Don Lush Gjergjin dhe  Ipeshkvin e Dardanise Dode Gjergji, te cilet se bashku me prifterinje te tjere punojne per vlera te verteta kombetare dhe europiane, ndryshe nga Metat e Shqiperise qe nuk bejne asgje per shqiptaret  e krishtere e sidomos per myslimanet, te cilet kane nevoje te njihen me fjalen e Zotit te Vertete, ne menyre qe te largohen nga zotat e rreme, vrases e perverse.

Shqiptare! Ringjalluni per veten tuaj, femijet tuaj, per Kastriotin, Rugoven e Kadarene, per Kombin.

Shqiperia Anetare e Konferences Islamike

Ne te gjitha vendet anetare te Konferences islamike mungon Demokracia. Ne asnje nga keto vende feja nuk eshte e ndare nga shteti,  prandaj eshte Konference Islamike. Sali Berisha nuk respektoi  gjysmen jo-myslimane te Shqiperise, por as mbi 90% te gjysmes tjeter, e cila ka Kombin mbi fene, ka Europen mbi Azine e Afriken, ka te Drejtat e Njeriut mbi mos-barazine gjinore... mbi dhunen e  gjithanshme qe ushtrohet ndaj femres, qe ne sekondin e pare pas lindjes. Por Sali Berisha nuk eshte i vetmi tru-vogel ne politiken shqiptare. Fatos Nano nuk beri asgje pozitive per t'u mbajtur mend  per Shqiperine. Sikur te pakten ta fshinte firmen e Berishes nga grupi i vendeve anti-demokratike do e kishte ndihmuar vendin e tij dhe ne do ishim nje hap me prane asaj qe duam, BE-se. Edi Rama  nuk eshte ndryshe. Te gjithe kane deshtuar dhe do deshtojne kur behet fjale per te na treguar te mirat qe na vine nga anetaresia ne KI. Ne teori jane Perendimore te flakte, ndersa praktika eshte thellesisht  orientale. Shume here orientalizem ne diten e tij me te keqe, prandaj edhe ngurrojne te na largojne sepse ndjehen te tille.

Jo te gjithe por shume, jo vetem nga Shqiperia por shqiptare

Asnje popull nuk mund te klasifikohet si i poshter por cdo popull ka specie te poshtra. Ne Afganistan kemi talebano-islamike qe denojne me vdekje femijet e gjinise femerore qe shkojne ne shkolla,  martohen me vajza te mitura, terrorizojne cdo krijese femer, vrasin njerez te pafajshem te te dyja gjineve, tregtojne droge etj. etj., por nga ana tjeter kemi edhe popull qe lufton perkrah amerikaneve kunder tyre. Shqiperia,  kur merret parasysh numeri i popullise, thyen cdo rekord ne ''sportin'' famekeq te krimit ne Europe. Ne Amerike ndoshta eshte ndryshe por ne Europe eshte e veshtire te gjesh nje burg te vetem pa perfaqesuesit tane aty, e sidomos shtete si Italia, Greqia dhe Gjermania. Mendesia talebano-islamike eshte e pranishme edhe tek ne dhe jo vetem tek komuniteti mysliman.  Shqiptaret vrasin per gjakmarrje dhe jo vetem autorin por edhe te afermit e tij. Shqiptaret vrasin njeri-tjetrin per nje fjale goje, apo per nje shikim mos-pelqyes. Shqiptaret vrasin per ndershmeri  dhe xhelozi. Shqiptaret jane hajdute te dores se pare, s'lene gje pa vjedhur. Shqiptaret jane grabites dhe te vrasin nqs refuzon te japesh pronen tende. Shqiptaret i gjen aty ku shitet droga, armet  dhe gjithcka qe vret apo semure shoqerine tone. Shqiptaret  vrasin njerez dhe kafshe vetem per te provuar se sa te zotet jane ne perdorimin e armes. Shqiptaret jane Lazaratas. Shqiptaret pushtojne qendra fshatrash ne Greqi per te mos lejuar bashkeatdhetaret e tyre te kerkojne pune. Shqiptaret mund t'i hapin rruge kujdo pervec shqiptarit. Shqiptaret ne Europe zaptojne trotuare dhe pervetesojne lagje me vila per t'i vjedhur. Shqiptaret luftojne ne vendet islamike per te mbushur shtratin me 72 vajza te virgjera ne boten tjeter. Shqiptaret i thone shqiptarit mos u marto me kengetare. Shqiptaret i thone femres mos kendo, mos ngit makine, mos shiko televizion, mos u gjend ne nje dhome me meshkujt as ne prezencen tone, mos pershendet meshkujt, mos e mbaj koken lart apo drejte por vetem poshte. Shqiptaret marrin me  dhune motrat, grate apo kusherirat, kuptohet qe edhe te njohurat dhe te panjohurat, dhe i nxjerrin ne trotuare. Shqiptaret nuk lejojne qe vajzat e tyre te martohen me ata qe duan ato. Shqiptaret martohen me me shume se nje grua. Shqiptaret vishen si fshataret e fshtrave me te humbur te Azise. Shqiptaret martohen me kusherirat e tyre. Sharjet e  shqiptareve fillojne nga nena e motra. Shqiptaret i thone ''te dua'' nje femre qe nuk e duan, te panjohures qe rastesisht e shohin tek ecen ne rruge. Femrat shqiptare i kendojne synetit  dhe meshkujt qe i kritikojne i kendojne pushkes ne dasma. Shqiptaret kendojne kenge me titullin ''Fol Shqip'' por fjala e dyte e tekstit te kenges eshte ''behar'', per te mos shkuar deri tek  refreni''amanet''. Shqiptaret kerkojne me te drejte perfshirjen e gegerishtes ne gjuhen standarde por e humbasin kete te drejte kur perdorin fjalen ''hesap''. Shqiptaret pervec armiqesise me boten  e kafsheve, konkretisht Derrin, kane krijuar konflikte te reja duke filluar me boten bimore, Bredhin, duke u zvarritur me kukullat dhe duke e mbyllur epoken e armiqesise me nje dite apo date te  vitit, 1 Janarin, Vitin e Ri. Ka shume dallime mes shqiptareve dhe europianeve, nuk i numeroj dot!

PsikoKryeministri

Duke pare qe te gjithe politikanet e larte shqiptare jane pro-islamike dhe teresisht Kunguj Stambolli, politikanet europiane nuk mund ta krahasojne veten me politikanet tane dhe as popullin  e tyre  me ate shqiptar. Pervec korrupsionit qeveritar dhe qytetar apo popullor, te djeshem dhe te sotshem, shqiptaret politikane provokojne ripushtimin e kombit te tyre. Sikur mos te kishim Amerike dhe  Europe Shqiperia dhe Kosova do te pushtoheshin zyrtarisht nga Turqia sepse shqiptareve vetem gjuha (e mbushur me turqisht) u ka mbetur dhe identiteti i tyre eshte shkallmuar pa meshire nga vete  shqiptaret, te ndihmuar edhe nga turqit, serbet e greket. Ndoshta do kishim edhe nje lufte ruso-greko-serbo-turke brenda teritoreve tona, kuptohet per pasurine natyrore dhe jo varferine njerezore.  Perderisa te gjithe kryeministrat shqiptare jane vetedeklaruar se jane bastarde, vellezer te turqve, Europa nuk ka se si te pranoje vellain e vogel perpara vellait te madh. Deklarata e poshter e Edi Rames e ka kaluar kufirin e Shqiperise, por PsikoKryeministri yne kaq di dhe kaq ben, apo ashtu ndjehet dhe ashtu vepron. Te quash vella nje popull me origjine nga Azia dhe qe nuk  eshte pranuar ne Bashkimin Europian dhe te lehesh Europe si qen ne prag-ngordhje ne te njejten kohe nuk ben. PsikoKryeministri permend prezencen e Turqise ne Nato. Po, Turqia eshte aleate e  rendesishme sepse ndan dy kontinente. Amerikanet e perdorin token turke per te Cliruar popujt e pushtuar nga diktaturat islamike. Pra, Turqia eshte aleate e diteve te keqija, kurse per kohe paqeje  nuk ploteson ate cfare kerkohet, ashtu si Shqiperia me islamin neper kembe. Kryeministri turk pretendon se Ballkani eshte i tij, duke perfshire edhe Prishtinen, por cuditerisht harroi Tiranen.  Eshte lumturuar Hashimi por hidheruar Edvini, megjithate vellai falet!

Vjedhja e votes

Europa ka toleruar duke pranuar edhe standarde te ''dyshimta'' (Rumania dhe Bullgaria). Shqiperia nuk mund te dyshohet apo akuzohet. Korrupsioni shteteror dhe qytetar duket hapur. Te gjithe ata  shqiptare qe futen ne xhep leket e Ilir Metes (eshte shume burre i mire, dmth sikur mos te ishte i SuperKorruptuar, por jo vetem kaq!) e dine se kane vepruar gabim dhe qe jane pjese e korrupsionit.  Ilir Meta bleu te pakten 14-15 mandate duke perfituar nga varferia dhe injoranca e shqiptareve. I bleu? Po! Sa ishte cmimi i nje vote? 2000 ose 4000 leke te reja (as parane nuk e kemi si  ''njerez''!) per pjesen e ulet te shoqerise dhe 5000+ per votuesit e mesem. Po te Lartet? S’ka te larte! Me i larti, por shume i ulet, ishte kryeministri Berisha qe edhe kete here deshtoi me  zgjedhjet, por mbylli syte e veshet sepse ishte pergjegjesia e tij per skandalin anadollak te radhes. Porshtersira te tilla nuk ndodhin ne Europe, perjashto shqiptaret ne Shqiperi e Dardani. Edhe Rilindasi i Enver Hoxhes organizoi zgjedhje! Nuk u habita aspak por ndjeva keqardhje kur mesova se edhe Rama ishte hajdut votash, sic ishin Meta e Berisha.

Shqiptaret te pushtuar nga emer-mbiemrat islamike

Kur shikon Harten e Mbiemrave me te perdorur ne Europe e ndjen qe kombi yt eshte me mungese te theksuar dinjiteti. Rossi ne Itali, Muller ne Gjermani, Martin ne France e Smith ne Angli. Ne disa nga  vendet e ish-pushtuara nga osmano-islamet kemi: Popescu ne Rumani, Dimitrov ne Bullgari, Papadopoulos ne Greqi, Javanovic ne Serbi. Shqiperia na prezantohet me Beqirin e Kosova me Hoxhen! Vetem kaq  mjafton qe ta shohesh qarte bishtin e shqiptareve. Me emra dhe mbiemra islamike kemi disa nga njerezit me te shquar te kombit tone, te cilet nuk i meritojne keta emra. Ne jemi shqiptare dhe  europiane dhe emer-mbiemrat duhet t'i kemi te tille. Clirohuni motra e vellezer, ju lutem. Kerkoni rrenjet dhe mos e trashegoni fatkeqesine historike. I paharrueshmi Mani iku si shqiptar,  pergjithmone mirenjohje. Nengurra ndjehet i paster para kombit te tij, ashtu sic ndjehen Gjergjat, Gjonat e Gjonat. Dhe kjo lutje nuk eshte vetem per myslimanet por per mbare shqiptaret sepse kemi  edhe te krishtere me mbiemrin Mehmeti, Murati dhe Hajdari. C'dreq Hajdari?!

Gezuar Vitin e Ri, sa me pak islam - aq me shume shqiptari dhe Europe.(Vota: 269 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora