E enjte, 27.02.2020, 11:15 PM (GMT)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Dhuratat

E merkure, 25.12.2013, 03:41 PM


DHURATAT

 

Nga Zeqir Lushaj

 

Ka qenë edhe në traditë,

Zakoni i bërjes dhuratë,

Në kohët tona moderne,

Po kthehet në postulatë!

 

Në rastet e gëzimeve,

Nga më të ndryshmet,

Si zogjtë shtegtarë,

Dhuratat fluturojnë…,

 

Ndenjën krahpërkrah,

Shikimin syndërsy,

As shtrëngimin e duarve,

Dot se zëvendësojnë!

 

Është një mënyrë e mirë,

Të kujtojmë njëri-tjetrin,

Në vend që të na gëzojnë,

Ma shumë po na prekin!

./.

-Nga libri “Vdekja e varreve”, fq 132-

(Per ZSh-në, nga NJ, USA, Dita e Krishtlindjeve, 25 Dhjetor 2013)(Vota: 11 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT