E hene, 19.04.2021, 07:50 PM (GMT+1)

Kulturë » Gorica

Pëllumb Gorica: I heshtur udhës

E merkure, 27.11.2013, 08:20 PM


PËLLUMB GORICA

I HESHTUR UDHËS

 

Haik

 

Era puthje ëndërrimesh,

zemra fërgëllon,

ti je larg.

 

Dora prek flokët e thinjur,

bora tokën puth,

i heshtur udhës së vendlindjes.

 

Në errësirën e natës,

sytë e tu të bukur,

yjet i bënë ziliqar.

 

Shpirti me trishtim,

hëna më ngroh,

kohë acar.

 

Me vështrim nga ty,

hëna më shkeli syrin,

qielli dëshmitar.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora