E enjte, 23.03.2023, 06:30 PM (GMT)

Kulturë

Rrustem Geci: Refugjatët

E diele, 24.11.2013, 10:31 AM


Rrustem Geci

R E F U G J A T Ë T

 

Ikëm të mundim që të keqen

Ikëm t´i këpusim edheprangat

Ikëm se s´pamë rrugë tjetër

Ikëm se na plasi  edhe  kënga

 

Vrasës komunistë të regjimit

Na rrahën, na fyen e na shanë

Me ato anije si vuajtja jonë

E dimë ne...s´i prekëm matanë

 

N´ atë kohë të mundimshme

Të tragjizmit më të shëmtuar

Shqipërinë gati na e çmendën

Me  varfëri  dhe  me  skamje

 

Ikëm ta mbyesim    keqen

Që e keqja... të mos godasë

Por dosja jonë prej refugjati

Shpirtin ma bën të më plasë

 

Për Shqipëri zemra më dhemb

po për largësi kishim nevojë

Ikëm se s´patëm rrugë tjetër

e ç´ferr kemi ngrënë matanë! ...

 

poezi nga libri; "Shqipëri në çdo shtëpi"(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora