E hene, 05.12.2022, 07:01 PM (GMT)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Lotdhimbje nëntori!

E premte, 22.11.2013, 07:33 PM


Epitaf  nga Xhevahir Cirongu

Lotdhimbje nëntori!

(Sokol Olldashit)

E kobshmja  natë  erdhi  tinxare

Vrapoi  diku e atje  u ndal,

Mbi gurin e bardhë,shkreptëtiu vetëtima

Një zog mali me emrin Sokol

Te retë e bardha aty e ndali.

Pas kësaj lotin e dhimbjes ,

në plisin e dheut e fali!

***

Durrës,

Nëntor  e Enjte, 2013(Vota: 2 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora