E shtune, 04.02.2023, 04:38 PM (GMT)

Shtesë » Video

Shfaqet dokumentari “Martin Camaj, i papërsëritshëm”

E hene, 18.11.2013, 06:54 PMTefta Radi sjell vlerat e Camajt si shkrimtar dhe njeri

Nga hulumtimi i arkivave veçon korrespodencat e shumta që Camaj kishte lidhur me personalitete të mërgatës shqiptare.

Shllaku nuk bie dakord me cilesimin e Camajt si shkrimtar i mërgatës.

Copëza jete, shtëpia ku është rritur Camaj në Temal, dhe intimitete familjare nuk i kanë shpëtuar këtij realizimi.

Sigurisht që një vend të vecantë zënë edhe intervistat me albanologë dhe ish-nxënës të tij. Radi bën thirrje për vëmendjen që meritojnë këto figura, në mënyrë që të njihet kontributi i tyre nga të gjithë shqiptarët.

Anë shumë interesante faktet rreth statusit të azilantit politik, një status të cilin Martin Camaj e vuajti.

Erika Camaj ka një poezi të preferuar “Trajta” të cilën e reciton

Aja cka e bën të vecantë këtë dokumentar është edhe shfaqja për here të parë e të vetmit incizimi ku Camaj falenderon vendin e tij për pranimin e veprës së tij.

 

 

 (Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora